5. Sınıf

5. Sınıf Etik Değerler

5. sınıf 1. dönem konusu olan Etik Değerler ile ilgili hazırladığım çalışma kağıtları, konu testi ve videoları paylaşıyorum.

Etik Değerler konusu, 1. ÜNİTE BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ içinde yer alır. Bu konuda “Etik” ve “İnternet Etiği” kavramları işlenir. İnternette nasıl
etik davranılacağı konusunda ve etik değerler hakkında örneklendirmeler yapılır. Sanal ortamda uyulması gereken kurallar açıklanır.

Okulunuzda BT sınıfı varsa sınıfı kullanmadan önce internet ve bilişim teknolojilerinin kullanım süreçlerinde kurallara uygun davranılması gerektiği vurgulanabilir. BT sınıfında dikkat edilmesi gereken kurallar açıklanabilir.

Şimdi konu kazanımlarına bakalım.

KAZANIMLAR

  • BT.5.2.1.1. Etik ve bilişim etiği ile ilgili temel kavramları açıklar.
  • BT.5.2.1.2. Bilişim teknolojileri ile İnterneti kullanma ve yönetme sürecinde etik ilkelere uymanın önemini açıklar.
  • BT.5.2.1.3. Çevrimiçi ortamda başkalarının haklarına saygı duyar.
  • BT.5.2.1.4. Etik ilkelerin ihlali sonucunda karşılaşılacak durumları fark eder.
BT kazanımların yapısı

Kazanımların Yapısı

Kazanımların yapısı yanda şematik olarak gösterilmiştir.

Kazanımlar; sınıf düzeyi, ünite numarası, konu numarası ve kazanım numarası esas alınarak numaralandırılmıştır.

Etik Değerler Sunumu

Sunum dosyasını indirebilir ve akıllı tahta aracılığı ile ekrana yansıtabilirsiniz.

Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi sunularına göz atmak için buraya tıklayınız.

Etik Değerler Çalışma Kağıdı

Bu çalışma kağıdını “BT.5.2.1.2. Bilişim teknolojileri ile İnterneti kullanma ve yönetme sürecinde etik ilkelere uymanın önemini
açıklar.” kazanımı için hazırladım.

Çalışma kağıdı Doğru/Yanlış soru türünü içermektedir. Ayrıca öğrencilerin konu üzerinde düşünerek bir slogan oluşturmaları istenmektedir. BT sınıfı olmayan okullarda, etik değerler ile ilgili bu etkinlik yapılabilir. Çalışma yaprağını indirip yazıcıdan çıktısını alabilirsiniz.

VİDEO: ETİK DEĞERLER

5. Sınıflar Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi yeni öğretim programına göre hazırladığım animasyon video. Videoda etik, bilişim etiği ve etik ilkelere örnekler verilerek konuyu özetledim. Haydi izleyelim.

ETİK DEĞERLER TESTİ ve ÇÖZÜMLERİ

“Etik Değerler” konusu için hazırladığım test ve çözümlerini anlattığım videoyu izleyerek konuyu daha iyi pekiştirebilirsiniz. Aynı zamanda yazılı sınava da hazırlık yapmış olursunuz.

KONU TESTİ

Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf öğrencileri için konu testi olarak hazırladım. Test, 10 sorudan oluşuyor. Buna bağlı olarak bu testi çözerek Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi yazılı sınavına hazırlanabilirsiniz.

Konu testi, MEB Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf müfredatına ve kazanımlarına uygundur.

“Sıfır Atık” kapsamında kağıt kullanımını azaltmak için testleri çevrim içi çözebiliriz.

Testin tamamını çözdükten sonra aldığınız puanı görüntüleyebilirsiniz.

YAPRAK TEST

Kağıt üzerinde test çözmek isteyenleri unutmadım. Görüldüğü üzere dileyen aşağıda paylaştığım 10 sorudan oluşan yaprak testi, bilgisayarınıza indirip çıktı alabilir ve çözebilirsiniz.

Faydalı olması dileğiyle. Değerli yorumlarınızı da bekliyorum. Son olarak bir teşekkürü çok görmezseniz sevinirim.

NOT: Bu çalışma kağıtları, MEB Temel Eğitim Genel Müdürlüğü’nün https://tegm.meb.gov.tr/www/bilisim-teknolojileri-ve-yazilim-dersi-icin-hazirlanan-materyaller-ogretmen-ile-ogrencilerimiz-kullanimina-sunulmustur/icerik/476 sayfasındaki Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi Öğretim Programı’na uygun olarak hazırlanan materyaller ile uyumludur.

MEB tarafından yayımlanan diğer tüm Bilişim Teknolojileri ve Yazılım materyallerinin bulunduğu ilgili sayfaya yukarıdaki bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE YAZILIM Kitabı

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin