SEO 30 Aralık 2014
arama tıklanma oranları

Google Organik Arama Tıklama Oranları

Google organik arama tıklama oranları resmi olamayan bazı kaynaklar tarafından aşağıdaki gibi belirtilmiştir:

Tüm arama trafiğinin;

1. sıradaki site  %36,4

2. sıradaki site  %12,5

3. sıradaki site  %9,5

4. sıradaki site  %7,9

5. sıradaki site  %6,1

6. sıradaki site  %4,1

7. sıradaki site  %3,8

8. sıradaki site  %3,5

9. sıradaki site  %3,0

10. sıradaki site  %2,2 sini

oluşturmaktadır.

Genel duruma bakıldığında bu verilerden anlaşılmaktadır ki; arama trafiğinin %89 unu ilk sayfadaki siteler almaktadır. Geri kalan %11 lik kısmı ise 2. ve devamındaki sayfalar almaktadır. 11. sıradaki site ikinci sayfanın başında yer aldığından 10. sıradaki siteden bir miktar fazla yani %3 gibi bir tıklanma oranı almaktadır.

Yukarıdaki bu oranlar, unutulmamalıdır ki, tüm sektör ve aramalar için geçerli olmayabilir. Kullanıcıların amaçları ve demografik yapıları bunu etkilemektedir. Örneğin “oyun” kelimesindeki arama trafiğinin en büyük payını 1. sıradaki site almaktadır. Dolayısıyla yukarıdaki değerlerle pek alakası görünmemektedir. Sebebi ise bu anahtar kelimeyi arayanların yaş düzeyidir. Yaş düzeyi ve interneti kullanma becerisi azaldıkça arama sonuçlarındaki oranlar yukarı doğru yığılma eğilimi gösterir. Genel kanı; çocuk,kadın ve yaşlıların özellikle ilk sıralardaki sitelere tıklama eğiliminde olduğunu gösteriyor.

Yazar Bilgileri

Emrah emrah19may@hotmail.com
1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olarak görev yapmakta olup DMOZ Editörü, Web-Grafik Tasarımı ve SEO eğitmeni.

Yapılan Yorumlar (1)

  1. yılmaz

    bu veriler de gösteriyor ki, google adwords reklamlarını buna uygun şekilde kullanmanın yararı olacaktır. reklam olayı dışında, ayrıca bazı kelime ya da kelime öbekleri için seo çalışması yapmakta zaruridir.

Yorum Yap