MS Office

MS EXCEL’de En Çok Kullanılan 10 Fonksiyon

Microsoft Excel için kullanabileceğiniz birçok fonksiyon vardır. Microsoft Excel programında kullanılan tüm fonksiyonların tam listesi oldukça geniştir. Bu yazıda ise Excel programında en çok kullanılan 10 fonksiyonu listeledim. Haydi inceleyelim.

En Çok Kullanılan 10 Fonksiyon

Microsoft Excel programında en çok kullanılan fonksiyonlar arasında şunlar yer alabilir:

 1. SUM: Bu fonksiyon bir sütun veya satırdaki sayıları toplar. Örneğin, =SUM(A1:A5) A1’den A5’e kadar olan hücrelerdeki sayıları toplar.
 2. AVERAGE: Bu fonksiyon bir sütun veya satırdaki sayıların ortalamasını verir. Örneğin, =AVERAGE(A1:A5) A1’den A5’e kadar olan hücrelerdeki sayıların ortalamasını verir.
 3. COUNT: Bu fonksiyon bir sütun veya satırdaki hücrelerin sayısını verir. Örneğin, =COUNT(A1:A5) A1’den A5’e kadar olan hücrelerin sayısını verir.
 4. MAX: Bu fonksiyon bir sütun veya satırdaki en büyük sayıyı verir. Örneğin, =MAX(A1:A5) A1’den A5’e kadar olan hücrelerdeki en büyük sayıyı verir.
 5. MIN: Bu fonksiyon bir sütun veya satırdaki en küçük sayıyı verir. Örneğin, =MIN(A1:A5) A1’den A5’e kadar olan hücrelerdeki en küçük sayıyı verir.
 6. IF: Bu fonksiyon bir koşul oluştuğunda belirli bir değer döndürür. Örneğin, =IF(A1>50, “Pass”, “Fail”) A1 hücresindeki değer 50’den büyükse “Pass” değilse “Fail” döndürür.
 7. VLOOKUP: Bu fonksiyon bir veri tablosunda arama yapar ve aradığınız değerin ilgili hücresindeki değeri döndürür. Örneğin, =VLOOKUP(A1,B1:C5,2,FALSE) A1 hücresindeki değer B1:C5 arasındaki tablo içinde aranır ve eşleşen değerin C sütunundaki değer döndürülür.
 8. CONCATENATE: Bu fonksiyon birden fazla hücredeki metinleri birleştirir. Örneğin, =CONCATENATE(A1,” “,B1) A1 ve B1 hücrelerindeki metinleri birleştirir ve aralarına boşluk bırakır.
 9. INDEX MATCH: Bu fonksiyonlar ikilisi, verilerinizi aramak için kullanılabilir ve arama sonucunda eşleşen değerleri döndürür. Örneğin, =INDEX(A1:C5,MATCH(A6,B1:B5,0),3) A6 hücresindeki değer B1:B5 arasındaki tablo içinde aranır ve eşleşen değerin C sütunundaki değer döndürülür.
 10. LEFT, RIGHT: Bu fonksiyonlar metin dizilerinde karakterleri seçmek için kullanılır. Örneğin, =LEFT(A1,3) A1 hücresindeki metinde ilk 3 karakteri döndürür, =RIGHT(A1,4) A1 hücresindeki metinde son 4 karakteri döndürür.

Şimdi diyorsunuz ki ben Türkçe Microsoft Excel kullanıyorum. Bunların Türkçe karşılığı yok mu? Var. Aynı listeyi şimdi Türkçe olarak size özetleyeyim:

 1. SUM yerine TOPLA fonksiyonu kullanılır.
 2. AVERAGE yerine ORTALAMA fonksiyonu kullanılır.
 3. COUNT yerine BAĞ_DEĞ_SAY fonksiyonu kullanılır.
 4. MAX yerine MAK fonksiyonu kullanılır.
 5. MIN yerine MIN fonksiyonu kullanılır.
 6. IF yerine EĞER fonksiyonu kullanılır.
 7. VLOOKUP yerine DÜŞEYARA fonksiyonu kullanılır.
 8. CONCATENATE yerine BİRLEŞTİR fonksiyonu kullanılır.
 9. INDEX yerine İNDİS fonksiyonu kullanılır.
 10. LEFT, RIGHT yerine SOLDAN, SAĞDAN fonksiyonu kullanılır.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et