WordPress Bildirim Eklentisi (Push Notifications)

Çoğu blogger artık sitesinde wordpress bildirim eklentisi (wordpress push notifications) kullanıyor. Web site sahiplerinin çoğunluğu, ziyaretçilerinin düzenli olarak içerik okumak, etkileşim halinde olmak ve ürünleri satın almak için sitelerine tekrardan gelmelerini ister. Ziyaretçilerinizin sitenizden ayrıldıktan bir süre sonra geri dönmelerini sağlamanın, ilgi çekici bir e-posta kampanyası oluşturmak ve sosyal medyada saygın bir yer edinmek dışında birçok yolu daha var. Bu konuda alternatif fazlaca fakat son zamanlarda en çok dikkatimizi çeken, kullanımı artarak devam eden anında bildirimler.

WordPress bildirim eklentisi adı altında birçok eklenti mevcut lakin bunları siteye entegre etmek zor veya karmaşık görünebiliyor.

Bu konuda wordpress siteniz için en iyi bildirim eklentisi (Push Notifications) araştırması yaptım ve kendim de denediğim eklentiyi sizlerle paylaşıp, aynı zamanda nasıl kurulacağını ve kullanılacağını basitçe anlatacağım.

Bugünkü makalemde gayet basit, entegre etmesi kolay ve kullanışlı bir bildirim eklentisi paylaşıyorum.

Push Notifications for WordPress by PushAssist

Öncelikle eklentiyi buradan indirin. Push Notifications wordpress bildirim eklentisini indirdikten sonra etkinleştirin.

Şimdi buradan eklentinin internet sitesine gidip kayıt formunu doldurun. Aşağıdaki görselde nasıl doldurulacağını gösterdim:

ücretsiz PushAssist Account

Hesap oluşturma işlemini tamamladıktan sonra, site sizi otomatik olarak giriş yapma sayfasına yönlendiriyor. Az önce kayıt olurken kullanmış olduğunuz e-posta adresinizi ve belirlediğiniz şifreniz ile giriş yapın. Bu kısımda aşağıdaki görselde görmüş olduğunuz ekran gelecektir:

site detayları

Bu açılan sayfada en sağ tarafta Setting butonu göreceksiniz, tıklayın.

Şimdi ziyaretçilerimiz sitemize girdiğinde bildirimleri almak isteyip istemediğini soracağımız pop-up yani açılan küçük penceredeki yazıları Türkçeleştirin.

Setting kısmında bulunan kutucuklar içindeki İngilizce metinleri değiştirdiğinizde sağ tarafta yer alan ön izleme kısmıı görebilirsin. Türkçeleştirme işlemini isteğinize göre yapın. Türkçeleştirme işlemini bitirdikten sonra, en alttaki Save Settings düğmesine basarak değişiklikleri kaydedin.

Ayrıca yine alt tarafta yer alan “Auto Send Push Notifications” (otomatik bildirim gönderme) seçeneklerindeki “When a Post is Published” yani “bir yazı yayınladığında” seçeneğine onay vererek bildirimlere abone olan kullanıcıların, yeni bir yazı yayınlandığında otomatik olarak bildirim almalarını sağlamanız gerekiyor.

PushAssist ayarları
PushAssist ayarları

Yukarıdaki tüm işlemleri yaptığınızda deneme yapmak için şu adımları izleyin:

Sitenizin ana sayfasını açın ve 5 saniye bekleyin, orta üst kısımda WordPress bildirim eklentisinin kutucuğu çıkacak. Buradan bildirimleri almak istiyorum düğmesine basın, açılan penceredeki “Engelle , İzin ver” seçeneklerinden “İzin ver” düğmesine tıklayın.

Şimdi sitenize giriş yapıp, deneme için örnek yeni bir yazı ekleyin ve yayınlayın.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: