WordPress

WordPress Admin Şifresini Değiştirme

wp-girisWordPress doğal dinamik yapısı ile güçlü şifreler korumak oluşturmak önemlidir. Bir güvenli WordPress, güçlü bir web sitesinin çalışmasına olanak verir. Bu bakımdan bu yazıda, WordPress şifrenizi nasıl değiştirebileceğinizi size anlatmak istiyorum.

Giriş Şifresini Değiştirme:

Şifrenizi değiştirmenin ilk ve en kolay yolu sadece WordPress Yönetici Giriş ve Kullanıcı Profil sayfası güncelleştirmesidir.

Yönetim Panelinizdeki sol menüden Kullanıcılar > Profiliniz seçeneklerine tıklayın. Açılan sayfada yeni bir şifre oluşturabilirsiniz veya mevcut şifrenizi değiştirebilirsiniz. Bu en kolay yoldur.

parola-degistir

Eğer şifrenizi unutursanız, WordPress Yönetici panelini kullanarak değiştirmek mümkün değildir. Peki ne yapabiliriz?

İkinci WordPress parola değiştirme yolu için bu senaryoyu dikkate alın: ” Şifremi Unuttum”

Giriş sayfanızdaki Şifremi Unuttum linkine tıklayarak yeni bir şifre istekğinde bulunabilirsiniz.

parola-degistir2

Şifre sıfırlama sayfası genellikle şudur:

http://domain.com/wp-login.php?action=lostpassword

Yeni şifre talebi, kayıtlı olan e-posta hesabınıza gönderilir. E-postada şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı olacaktır. Eğer kayıtlı olan e-posta hesabınıza erişemiyorsanız bu yöntemle WordPress giriş şifrenizi değiştirmek mümkün değildir.

Üçüncü WordPress parola değiştirme yolu ise doğrudan veritabanını değiştirerek…

Tek gereken, sizin veritabanınız ile arabirim bir yolu kullanmak. Bunun için phpAdmin kullanacağız.

Doğrudan veritabanı aracılığıyla şifrenizi değiştirmek için, sadece “users” tablosundaki giriş hesabınızın kullanıcı adını bulun. (Kullanıcıların listesini görmek için Browse tıklayın). “user_pass” alanına bakın ve kullanıcı adınız için “Düzenle” tıklayın.

users table
Düzenle” düğmesini tıkladıktan sonra, bir şey aşağıdakine benzer görürsünüz:

users table edit

Uzun rastgele string karakterli metne dikkat edin! Bu sizin giriş şifrenizin MD5 geçerli şifresi versiyonudur. Bunu değiştirmek için yani yeni bir MD5 oluşturmak için şifreli parola hizmeti gibi ücretsiz bir web servisi kullanacağız. Web servisine buradan ulaşın. Açılan sitede kendi şifreni yaz ve daha sonra “Encrypt” butonuna bas. Böylece yazdığın şifrenin MD5 versiyonu üretilecektir.

encrypt

Şimdi yapmanız gereken şey, almış olduğunuz MD5 şifrenizi phpAdmin de “user pass” alanına girmek. Sol taraftaki açılır menüden de “MD5” seçin. Son olarak “Go” butonuna tıklayın. İşte, hepsi bu kadar.

Faydalı oldu mu?

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et