WordPress

WordPress 5.0 Yayımlandı! WordPress 5.0 Güncellemesi Yapmalı mıyım?

WordPress 5.0 sürümü, 6 Aralık tarihinde yayımlandı. Bu bizim için bir sürpriz oldu, çünkü bu yayın tarihi bile 4 Aralık’ta sadece ilgili topluluğa iletilmişti. Bu kısa not düşünüldüğünde, ne yapmanız gerektiği konusunda size tavsiyede bulunmanın akıllıca olacağını düşündüm.

WordPress 5.0’a güncellemeden önce almanız gereken birkaç karar var. Bunlar:

  1. Şimdi güncellemek için doğru zaman mı?
  2. Siteniz WordPress 5.0 (Gutenberg) ile çalışabilir mi?
  3. Bu sürüme ihtiyacın var mı?

Şimdi güncellemek için doğru zaman mı?

Bir tatiliniz varsa veya firmanızın veya sitenizin yıllık takviminde yoğun bir iş süreciniz varsa; güncelleme işlemini erteleyebilirsiniz. Merak etmeyin, bu sürümdeki her şey Ocak ayında dahi hala orada olacak. Aslında, çoklu yama sürümleri zaten planlanıyor, muhtemelen Ocak ayında daha istikrarlı olacaktır.

Siteniz WordPress 5.0 (Gutenberg) ile çalışabilir mi?

WordPress 5.0, Gutenberg’i tanıtıyor. Gutenberg, editörün WordPress’te çalışma şeklini değiştirir, ne olduğunu bilmiyorsanız bu yazıyı okuyun. Genel olarak, bunun bir gelişme olduğunu düşünüyorum.

Ancak, tüm eklentiler hazır değil ve güncellemeleri kullanmadan önce kullandığınız eklentilerin hazır olup olmadığını bilmek önemlidir. Sadece Yoast SEO kullanıyorsan, iyisin. Düzenleme deneyimiyle bütünleşen diğer eklentileri çalıştırırsanız, hazır olduklarını (ya da eklenti belgelerini kontrol ederek) ya da en azından “Gutenberg” ile çalıştıklarını kontrol edin.

WordPress 5.0’a ihtiyacınız var mı?

Güncellemeniz için zorlayıcı bir neden yoksa, önerimiz şu şekilde olacaktır: bekleyin.

WordPress 5.0, Ocak ayında muhtemelen daha kararlı olacak. WordPress 5.0’in olması gerektiği kadar kararlı olduğunu düşünmüyorum.

NOT: Sitenizi WordPress 5.0 sürümüne yükseltmek isterseniz, lütfen, her zaman olduğu gibi, öncelikle bir yedek oluşturun. Bu, her büyük yazılım sürümü için geçerlidir.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et