WordPress 4.1 Sürümündeki Yenilikler Neler?

WordPress son sürümü birçok yeni özellik ve geliştirmeler ile 22 Aralık tarihinde yayınlanmıştı. Bu sürüm 2014 yılı için WorPress’in son sürümü olacaktır ve 2015 yılı içinse tümüyle yepyeni bir varsayılan tema ile birlikte olarak çıkacak.

Bu makalede, WordPress 4.1 sürümünde nelerin yeni olduğunu ve sitelerinizi güncelledikten sonra denemeniz gereken özellikleri sunacağız.

Unutmayın ki, WordPress 4.1 önemli bir sürümdür; dolayısıyla otomatik olarak güncellenmeyecektir. Güncellemeyi sizin başlatmanız gerekir. Güncellemeden önce sitenizin yedeğini almayı da unutmayın.

Twenty Fifteen – Yeni Varsayılan Tema

WordPress 4.1 sürümü, Yirmi On beş (Twenty Fifteen) adında yeni, hoş bir varsayılan temayla karşımıza çıkıyor. Söz konusu tema, zarif ve temiz, aynı zamanda isteğe göre uyarlanabilen blog temasıdır. Hareketli bir yaklaşımla tasarlanmış ve bütün cihazlarda güzel bir deneyim sunuyor. Ayrıca Twenty Fifteen temasında Google Noto yazı tipi ailesi kullanılarak uluslararası kullanıma yönelik destek sunuyor. Noto yazı tipi ailesi Unicode destekli bütün dilleri ve komut dosyalarını desteklemeyi amaçlıyor.

wordpress twenty fifteen

Twenty Fifteen, temayı özelleştirmek için mevcut olan araçların ekranı kaplaması için tasarlanmıştır. Kullanıcılar, Özelleştirme (Customizer) kısmından temalarının görüntüsünü tamamen kişiselleştirebilir. Ayrıca bu tema 6 adet renk şemasıyla birlikte geliyor.

wordpress twenty fifteen

Yenilenmiş Dikkat Dağıtmayı Engelleyici Tam Ekran Yazma Modu

WordPress 4.1, tamamen yenilenmiş bir “Tam Ekran Yazma Modu” (distraction free writing mode) ile karşımızda. Basitçe söylemek gerekirse, “dikkat dağıtmayı engelleyici yazım modu” butonuna tıkladıktan sonra, yazmaya başladığınızda ekranda dikkat dağıtan ne varsa kayboluyor.

tam ekran yazma modu

Bu yeni yazma modunun arka planındaki düşünce şudur: Son biçimleme ekranındaki (post editor screen) dikkat dağıtan şeyler, ekranda yazı yazarken kullanıcının ihtiyaç duyacağı çok kullanışlı araçlardır. Önceki sürümde bu araçlar kaldırılmıştı ve bu araçlara erişmek için kullanıcı sürekli o ekrana geri dönmek zorundaydı. Bu yeni mod, post edit screen (son biçimleme ekranı) üzerindeki meta kutularını ortadan kaldırıyor, bu kutular fareyi hareket ettirdiğinizde veya bu ekran dışına çıktığınızda geri dönüyor.

Satır içi Resim Düzenleme Araç Çubuğu

WordPress’i yeni kullanmaya başlayanlar biçimleme ekranındaki resimleri nasıl hizalayacaklarını anlama konusunda sorun yaşarlar. WordPress 4.1 sürümü resimleri medya biçimleyicisinde açmadan kolayca hizalamalarını sağlayan satır içinde yeni bir resim düzenleme araç çubuğu sunuyor.

resim düzenleme araç çubuğu wordpress

Dil Paketi Yükleme

Kurulum sırasında dil tercihini ayarlamadıysanız, WordPress 4.1, Ayarlar » Genel kısmından dili değiştirmenize imkan veriyor. Basitçe, açılan menüden dili seçin ve WordPress dil paketini sizin için yükleyecektir.

Eklenti Önerileri

Bu sürümle, WordPress size eklentiler yüklemenizi önerir. Bu öneriler yüklediğiniz ve kullandığınız diğer eklentilere göre sunulur. Tavsiyeler sekmesine tıklayarak, Eklentiler » Yeni ekle kısmından önerileri görebilirsiniz.

eklenti önerileri

Geliştiriciler için Geliştirmeler

WordPress 4.1 geliştiricileri düşünerek bazı heyecan verici gelişmeler ile birlikte geldi.

Bunlar; karmaşık sorgular, title tag ve özelleştirilebilir API.

Peki sizin bu sürüm ile en sevdiğiniz yenilik nedir? Yorum bırakın.

Eşleştirilen İçeriklere Göz Atın

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olarak görev yapmakta olup Web-Grafik Tasarımı ve SEO eğitmeni. Sinema ve doğa gezileri en sevdiği hobileri.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir