Genel

Android için Google Bulut Mesajlaşma Mimarisi

GCMAndroid için Google Bulut Mesajlaşma (GCM), kullanıcıların Android destekli cihaza sunucudan veri göndermek ve aynı bağlantı ile Android cihazlardan mesaj almayı sağlayan bir hizmettir. Alıcı sadece GCM sunucularından mesaj alabilir.

GCM servis mesajları, hedef aygıtta çalışan hedef Android uygulamayı tüm yönleriyle ele alır. GCM, ihtiyaçlar ne kadar büyük olursa olsun tamamen ücretsizdir ve hiçbir kota yoktur.

Bir GCM uygulaması oluşturmak için Google API Key gereklidir. Uygulama sunucusu MySQL, Sunucu arayüz yazılımı için de Android kullanılabilir.

GCM tabanlı bir uygulama yazabilmek için bazı kaynaklara ihtiyaç vardır. Bu kaynaklarda yer alan kütüphanelerin Android projesine eklenmesi gerekir.

Mobil yazılımın test edilebilmesi için Emülatör oluşturulması gerekiyor. Emülatör hesap ayarlarının yapılmasından sonra Android projesi oluşturmaya başlanabilir. Bununla birlikte Android projesinde bazı izinlerin verilmesi gerekiyor.

Bir GCM uygulama kurma süreci bazı aşamalardan oluşur. Başlamadan önce ise Google Play Hizmetleri SDK kurduğunuzdan emin olun.

GoogleCloudMessaging yöntemlerini kullanmak için bu SDK’ya ihtiyaç duyulacaktır.

Google API projesi oluşturmak için:

1- Google API’leri Konsol sayfasını açın.

2- Henüz bir API projesi oluşturmadıysanız, bu sayfa görünecektir:

GCM api

3- Creat project düğmesine tıklayın. Tarayıcınızdaki URL aşağıdaki gibi değişecektir:

https://code.google.com/apis/console/#project:4815162342

4- #project den sonraki değeri not alın: (bu örnekte 4815162342). Bu proje numarasıdır ve daha sonra GCM gönderen kimliği olarak kullanılacaktır.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et