WebMaster

Directadmin SSL Kurulumu Nasıl Yapılır?

Bu yazıda Directadmin yönetim panelinde CSR kodu çıkarılarak SSL kurulumu adımlarını anlatacağım.

Öncelikle SSL sertifika kurulumu işlemini kolaylıkla yapmak için SSL sertifikanızı, web sitenizin barındırıldığı hosting firmanızdan almanızı tavsiye ederim. Aksi takdirde işlemleri karıştırabilir, aynı anda iki müşteri panelinde işlem yapmak durumunda kalabilir ve destek alamayabilirsiniz. Aynı zamanda SSL özelliğini kullanabilmeniz için web sitenizin, kendi statik IP adresine sahip olması gerekiyor. Özel bir IP adresiniz yoksa, SSL menüsüne eriştiğinizde bir hata mesajı alırsınız.

Bu uyarıları yaptıktan sonra sırasıyla takip edeceğimiz işlem sırasını belirteyim.

Directadmin SSL Sertifika Yükleme Adımları

  1. CSR kodu oluşturma
  2. SSL kurulumu için gelen e-postayı onaylama
  3. SSL sertifika kodunu ekleme
  4. CA sertifikasını yükleme
Directadmin SSL

1 CSR KODU OLUŞTURMA

Öncelikle Hosting Müşteri Paneli’ne giriş yapalım ve Directadmin yönetim paneline erişelim. Satın aldığımız sertifikayı yüklemek için SSL sertifika yönetimi düğmesine tıklıyoruz.

Karşımıza gelen ekranda 1 ile gösterilen “Kendinden imzalı sertifika oluşturulsun” düğmesini seçelim. Ardından 2 ile gösterilen kısımda yer alan şekilde formu dolduralım. Fakat Türkçe karakter kullanmayalım.

Formda “Bilinen ad” kutucuğuna sertifika satıcısı tarafından aksi belirtilmedikçe site adresinizi “https://” olmadan girelim.

Ülke kısmına “Türkiye” değil sadece “TR” yazalım.

E-posta kısmına ise yazacağınız e-posta adresi admin kullanıcı adına sahip olmasına dikkat edin. Çünkü sertifikayı satın aldığınız firma, onay mailini bu adrese gönderecektir.

Directadmin paneli CSR kodu

KAYDET düğmesine tıkladıktan sonra CSR kodunu almış olacağız.

2 SSL KURULUMU İÇİN GELEN E-POSTAYI ONAYLAMA

CSR Kodunu, SSL sertifikasını aldığımız firmaya gönderelim. Firma bizden admin@siteadi.com e-posta adresimize SSL kurulumu için onay maili gönderildiğini iletir. Gelen maili onayladıktan sonra bir süre bekleyelim. SSL firmanızdan, SSL kodunuzu alacaksınız. Bunu müşteri panelinizdeki SSL Yönetimi ile ilgili seçenekten yapabilirsiniz.

3 SSL SERTİFİKA KODUNU EKLEME

Tekrar Directadmin panelinde SSL sertifika yönetimi düğmesine tıklayalım. Karşımıza gelen ekranda “Hazır bir sertifika anahtarı yapıştıracağım” seçeneğine tıklayalım. Anahtar kısmı altındaki Sertifika kısmına crt uzantılı SSL sertifika kodumuzu ekleyelim ve KAYDET düğmesine tıklayalım.

Sertifikanız satın aldığınız firmada, siteadi.com.crt olarak adlandırılmış olabilir.

Directadmin SSl kodu yükleme

4 CA SERTİFİKASINI YÜKLEME

Ardından en üstte yer alan SSL CA sertifikası düğmesine tıklayalım.

SSL sertifika yönetimi

Karşımıza gelen sayfada 1 numara ile gösterilen alana CA kodumuzu (CA Kök Sertifikası) ekleyelim. Son olarak alttaki Use a CA Cert (CA Sertifikası Kullan) seçeneğini onaylamayı unutmayalım. Son olarak KAYDET düğmesine tıklayalım. İşlem tamamdır.

Bir CA Kök Sertifikasının yüklenmesi her zaman gerekli olmasa da, bu adımı tamamlamadan SSL sertifikanızın düzgün çalışmayacağını görebilirsiniz.

CA Sertifikası bazen gd_bundle.crt, ca_bundle.crt, ca_cert, vb. olarak adlandırılabilir.

SSL kurulumunu başarıyla tamamladık. Değişikliklerin web sitenize uygulanması için birkaç dakika bekleyin.

Yararlandığım Kaynaklar:

https://www.site-helper.com/ssl.html

https://www.melibera.com/blog/directadmin-ssl-kurulumu.html

https://www.isimkayit.com/index.php/knowledgebase/155/Directadminde-SSL-nasl-kurulur.html

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et