WebMaster

Aşırı Yüklenmiş Bir Sunucu Performansı Nasıl İyileştirilir?

Son günlerde çok yüksek bir trafik yüküne ayak uydurmaya çalışan siteler var. Bu mücadele edilmesi gereken bir durum. Bunu analiz etmeye ve düzeltmeye yardımcı olacak birkaç öneri sunacağım.

Bir sunucunun darboğazı nasıl belirlenir, bu darboğaz hızlı bir şekilde nasıl düzeltilir, sunucu performansı nasıl iyileştirilir? Hep beraber göz atalım.

Web trafiği bir sunucuyu aşırı yüklediğinde, aşağıdakilerden biri veya daha fazlası bir durumu darboğaz haline getirebilir: CPU, ağ, bellek veya disk. Bunlardan hangisinin sizin için darboğaz olduğunu belirlemek, çabaları en etkili azaltmalara odaklamayı mümkün kılar.

DEĞERLENDİRİN

CPU: Sürekli % 80’in üzerindeki CPU kullanımı araştırılmalı ve düzeltilmelidir. CPU kullanımı yaklaşık % 80-90’a ulaştığında sunucu performansı genellikle düşer ve kullanım oranı % 100’e yaklaştıkça daha bu daha belirgin hale gelir. 

Tek bir istek sunmanın CPU kullanımı önemsizdir, ancak bunu trafik artışları sırasında karşılaşılan ölçekte yapmak bazen bir sunucuyu bunaltabilir. Sunucuyu başka bir altyapıya boşaltmak, pahalı işlemleri azaltmak ve talep miktarını sınırlamak CPU kullanımını azaltır.

Ağ: Yoğun trafik dönemlerinde, kullanıcı isteklerini yerine getirmek için gereken ağ çıkışı kapasiteyi aşabilir. Bazı siteler, barındırma sağlayıcısına bağlı olarak, kümülatif veri aktarımı ile ilgili sınırlara ulaşabilir. Sunucuya ve sunucudan aktarılan verilerin boyutunun ve miktarının azaltılması bu darboğazın kaldırılmasını sağlayabilir.

Bellek: Bir sistemde yeterli bellek yoksa, verilerin depolama için diske yüklenmesi gerekir. Diske erişmek belleğe erişmekten çok daha yavaştır ve bu tüm uygulamayı yavaşlatabilir. Bellek tamamen boşalırsa, Yetersiz Bellek hatalarına neden olabilir. Bellek ayırmayı ayarlamak, bellek sızıntılarını düzeltmek ve belleği yükseltmek bu dar boğazı kaldırabilir.

Disk Giriş/Çıkış: Verilerin diskten okunma veya diskten yazılma hızı diskin kendisi tarafından kısıtlanır. Disk G / Ç bir darboğaz ise, bellekte önbelleğe alınan veri miktarını artırmak bu sorunu hafifletebilir (artan bellek kullanımı pahasına). Bu işe yaramazsa, disklerinizi yükseltmeniz gerekir.

SABİTLEYİN

Aşırı yüklenmiş bir sunucu , sistemin başka bir yerinde hızlı bir şekilde basamaklı arızalara neden olabilir. Bu nedenle, daha önemli değişiklikler yapmaya çalışmadan önce sunucuyu stabilize etmek önemlidir.

HIZI SINIRLANDIRIN

Hızı sınırlamak, gelen istek sayısını sınırlayarak altyapıyı korur. Bu, sunucu performansı düştüğü için daha önemlidir. Tepki süreleri arttıkça, kullanıcılar sayfayı agresif bir şekilde yenileme eğilimi gösterir ve sunucu yükünü daha da artırır.

HTTP ÖNBELLEK

İçeriği daha agresif bir şekilde önbelleğe almanın yollarını arayın. Bir kaynak bir HTTP önbelleğinden sunulabiliyorsa (tarayıcı önbelleği veya CDN olsun) kaynak sunucudan talep edilmesi gerekmez, bu da sunucu yükünü azaltır.

Bu mücadele ettiğiniz bir şeyse, http://web.dev bunu analiz etmeye ve düzeltmeye nasıl yardımcı olacağına dair harika bir makale paylaştı. Şuraya göz atın.

facebook volgers kopen

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et