Oyun Kalitesini Belirleyen Faktörler

\"kavramlar\"Bir oyunun kalitesini belirleyen temel faktörler; oyunun oynanabilirliği, bilgisayar tarafından yönetilen karakterlerin yapay zekâları, görsel efektler ve modellemeler, ses efektleri ve ambiyanslar, oyuncu ile oyun arasındaki etkileşim ve diğer oyunlardan farklı olan yenilikçi özellikleri olmak üzere sıralanabilir. Şimdi sizlere bu faktörleri kısaca açıklayalım.

Oynanabilirlik

Oyunda yöneteceğiniz karakter veya karakterlerinin kontrolünü ne kadar iyi ele alabildiğinizdir. Gerek klavye gerekse de Mouse ile karakterinizi her açıdan kontrol edebilmelisiniz. Ayrıca klavye ve Mouse girdileri oyuncu tarafından düzenlenebilmelidir. Bunun yanı sıra oyuncunun karakterini yönetirken göreceği bakış açısı çok önemlidir. Eğer oyuncu karakteri yönlendirirken karakterin nereye gittiğini göremiyorsa veya karakteriniz ile nişan alırken hedefi göremiyorsanız bu ciddi bir oynanabilirlik sorunudur.

Bir başka örnek ile karakterinizi yönlendirirken kamera ile karakter arasına binalar giriyorsa ve kamera açısı dinamik veya manüel olarak değiştirilemiyorsa çok büyük bir sıkıntı olabilir. Bu gibi sorunlar ile oyununuz ne kadar güzel olsa da oyuncuların zorluk çekmesine neden olacaktır.

Yapay Zekâ

Birçok oyun genelde her zaman için yok etme prensibi üzerine kurulmuş­tur. Oyunda yönettiğiniz karakteriniz ile veya çeşitli araçlarla sürekli olarak düşmanlarınızı öldürürsünüz. Bazı düşmanlar bazen sadece bir hedef olarak karşınızda sizin onu vurmanızı beklerken bazı düşmanlar ise size karşılık verir. İşte bu karşılık veren düşman karakterlerde yapay zekâ olgusu bulunmaktadır. Tabi insanlarda olduğu gibi oyun karakterlerinin zekâlarında da seviye farklılıkları görülmektedir.

Örneğin; birtakım düşman karakterler direkt olarak üzerinize doğru koşar­ken birtakım düşmanlar ise pusuya yatarak veya sizi takip ederek yanaşır. Ayrıca size çeşitli tuzaklar kurabilir ve diğer bilgisayar karakterleri ile etki­leşime girerek toplu saldırılar gerçekleştirebilirler.

Bir oyuncu olarak her zaman için oyunun gerçekçi olmasını isteriz. Oyunu gerçekçi yapan en önemli öğelerin başında oyunun yapay zekası gelmekte­dir. Yapay zekâdan sonra oyuncuya gerçekçilik hissi veren en önemli öğe görsellik ve ses efektleridir.

Görsel Efektler

Görsek efektler oyun içerisinde bulunan ve görünen her türlü katı modelle­ri ve scriptler ile oluşturulan dinamik çizimleri içermektedir. Günümüz oyunlarında yapay zekâdan daha çok görsel kaliteye önem veriliyor. Görsel kalitesi çok yüksek seviyede olan oyunlarda son derece gerçekçi karakterler ve mekânlar yer alabiliyor.

Ses Efektleri

Bir oyunu kaliteli kılan diğer bir unsur ise ses efektleri ve ambiyanslardır. Oyun içinde bulunan karakterlerin konuşma sesleri, çevredeki nesnelerin sesleri, hayvan ve doğa sesleri, silah ve ekipman sesleri bir oyunu gerçekçi kılan ses efektleri olarak söylenebilir.

Etkileşim

Oyun ile oyuncu arasında kurulan bağ olarak tanımlanabilir. Oyun içerisin­de gelişen her olaydan veya karakterin durumundan oyuncuya sürekli olarak aktarılması, diğer oyun karakterleri ile bilgi alışverişinde bulunması gibi olaylar ile birlikte ses ve görsel efektlerin derinlemesine kullanılarak oyuncuya duygu katması oyuncu ile oyun arasında bir etkileşim sağlayacaktır.

Yazar: Uğur GELİŞKEN

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yapın