Teknoloji

Bilgisayarınızı Nasıl Hızlandırabilirsiniz?

\"Bilgisayar\"Hayatta en sinir bozucu şeylerden biri, yavaş bir bilgisayardır. Bu yüzden her birkaç yılda bir, pahalı bir yeni bilgisayar satın almak durumunda kalıyoruz. Başlangıçta hızlı çalıştığı için seviyoruz. Programlar tıkır tıkır çalışıyor, web siteleri kolaylıkla yükleniyor. Fakat sonunda bu rutin görevleri yapmak için bilgisayarımız zamanla yavaşlamaya başlıyor.

Peki bunun sebebi nedir? Bu cevap aslında oldukça basit. Hatta nedenlerini ve çözümlerini anlayabilmek için \”teknik\” bilgimizin olması gerekmiyor.

İyi haber şu: Bu sorun bilgisayarın donanımı ile ilgili değil. Çoğu durumda, sahip olduğunuz donanım mükemmel ve hızlıdır.

Sorun ise bilgisayarın yazılımında meydana gelen değişikliklerde yatıyor.

Yavaşlamanın en yaygın iki nedeni (çözümler ile birlikte) şunlardır:

1. En yaygın sorun: Registry Hataları

Her zaman siz veya çocuklarınız, bilgiyara yazılım, oyun, program veya dosya yüklersiniz. Bilgisayarınız ise o öğenin çalışması için gerekli yeni talimatlar ile güncellenir. Ancak, ilgili programları bilgisayarınızdan kaldırdığınızda, bu talimatlar genellikle PC\’nizde kalır. Bilgisayarınız bu programı çalıştırmayı dener fakat program bulunamaz, çünkü bir kayıt hatası oluşmuştur. Ancak yine de bu talimatları çalıştırmayı dener. Sonuçta bilgisayarınız olması gerekenden daha çok iş yaptığından önemli ölçüde bilgisayar yavaşlıyor.

Bunu yönetmenin en iyi yolu ise bilgisayarınızda taramalar yapıp, hata tanımlarını ve registry hatalarını giderecek bir program kullanmaktır.

2. Casus Yazılım ve Virüs

Casus yazılım ve virüsler, sizin bilginiz veya izniniz olmadan bilgisayarınıza yüklenen yazılım programlarıdır. Bunların çeşitli amaçları vardır:

* Tarayıcınızda varsayılan arama motorunu değiştirme.

* Web sörf alışkanlıklarınızı izleme ve hedefli reklamcılık gösterme.

* Diğer e-posta adreslerine spam göndermek için e-posta programı kullanmak.

* Kişisel bilgilerinizi çalmak.

Çoğu casus yazılım ve virüsler, internetten veya e-postalara ek olarak dosya indirme yoluyla bilgisayarlarımıza bulaşır. Sonuç olarak, önemli ölçüde bilgisayarınızı yavaşlatacak eğilimindedirler.

Asla internetten bilmediğiniz ücretsiz yazılım programları, ekran koruyucuları, ifadeler ve benzerlerini indirmeyin.

Bilgisayarınızın hızlı ve güvenli olmasını istiyorsanız yukarıdaki tavsiyelerimi dikkate alın.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yapın