Flash

Flash ile Hayal Gücünüzdeki Sınırları Kaldırın

adobe

Merhaba arkadaşlar, sizlere “Flash” ve “Action script” hakkında temel bilgiler ve birkaç takım örnekler vermek istiyorum.

Bir web sitesi hazırlarken tamamen hayal gücümüzün bizi götürdüğü en son noktaya gitmek isteriz. Eskiden internet sayfaları klasik HTML kodlarla tasarlanırdı. İstenilen görsellik web sayfasına kazandırılırdı fakat belli bir sınır içerisinde hayal gücümüzü gerçekleştirebilirdik. Günümüzde Flash teknolojisi çok yaygın olarak kullanılmakta flash’ın en güzel özelliği ise hayal gücümüzü gerçekleştirmek için bir sınır koymuyor ve yaratıcılığı üst düzeyde tutuyor.

Action script ise Flash’a fonksiyonellik özelliği kazandırıyor. Örneğin; bir kitap yaptınız kitap beş sayfadan oluşuyor kullanıcı sayfaya girdiğinde Action script olmazsa direk 1. sayfayı geçer 3. sayfayı geçer 5. sayfayı geçer tekrar 1. sayfayı geçer ve durmadan bu şekilde devam eder. Vereceğim örneklerde bahsedeceğim bir değim “FRAME“. Kitap’ın 1. sayfasının bulunduğu frame’e yazacağımız bir Action script sayesinde Stop(); sayfayı açan kullanıcı direk 1. sayfada durur, diğer sayfalara geçmek için butonlar oluşturulur ve o butonlara yeniden bir Action script atanır. Örnek: on (release) { gotoAndStop(); } komutunu verdiğimizde butona her basışta 1 frame ileri atlar ve durur. Tekrar hatırlatmak istiyorum bu framelerin her 1’i kitabın her sayfasıdır.

Bu günlük Flash’ın tanımını sizlere güzel bir şekilde yaptığımı düşünüyorum. İlerleyen günlerde çeşitli örnekler göstererek Flash ve Action script’i anlamanızı sağlayacağım.

Yazan: Mesut Karali

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et