Teknoloji

Yürüdükçe Cep Telefonunuz Şarj Olsun

\"teknoloji\"Düşünün ki siz yürüdükçe telefonunuz şarj olsun! Böyle bir teknoloji hayal edilebilir mi? :) Evet. Çünkü hayalden öte böyle bir teknoloji üzerinde çalışılıyor.

İnsanlar yürüdükçe kinetik enerji üretirler.  Burdan hareketle cep telefonlarının otomatik olarak şarj olabilmesini sağlamak için bir grup araştırmacı bu teknoloji üzerinde çalışıyor.

İnsanlar aslında gerçekten de güçlü bir potansiyel enerjiye sahip ve bu teknoloji ile insanların yürüyüş hızına göre elektrik üretebilecek. Bu sayede cep telefonu başta olmak üzere laptop, fener ve diğer küçük ebatlardaki cihazların şarj olabileceği hedefleniyor. Üretilecek sistem kişilerin ayakkabasına monte edilebilecek biçimde hazırlanması düşünülüyor. Ayakkabının hareket halinde yarattığı sıcaklıkla 20 watt\’a kadar güç elde edilebilecek. WiFi (kablosuz modem) olarak da kullanılabilecek bu sistem, kişilerin telefonlarıyla internete de girebilmesini sağlaması da amaçlanıyor. Özellikle elektriğin pahalı olduğu gelişmekte olan ülkelerde, bu yeni teknolojinin faydalı olabileceği öngörülürken, yeni sistem için daha fazla yatırıma ihtiyaç duyulduğu konusunda uzmanlar hemfikir olmuşlar.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et