Teknoloji

Yapay Zekâlar Hata Yapmaktan Korkmuyorlar

Yapay zekânın sonraki zamanlarda bizden akıllı olacağından korkanlar var. Yapay zekâyı üreten insanlar olarak bu korkuyu ciddiye almamız gerekiyor. Çünkü yapay zekânın öğrenme sürecini başlatıyoruz, nerede duracağına karar veremiyoruz. Yapay zekânın öğrenme sırrını sizinle paylaşayım mı? Yapay zekâlar “hata yapmaktan korkmuyorlar”. Konulan hedefe doğru bir hamle yapıyor, sonuca bakıyor, konulan hedefle arasındaki hatayı ölçüyor ve bu hatayı azaltmaya çalışıyor. Tabi bilgisayar kökenli olduğundan hiç yorulmadan bu işlemi hızlıca binlerce kere yapabiliyor. Oysa kendinizi düşünün. Başarısız olunca (ya da hata yapınca) kaç kere tekrar edersiniz? Yaş ilerledikçe tekrar etme sayısı azalır. Oysa çocuklar “Başkaları ne der?” kaygısını taşımadan defalarca tekrarlamaktan çekinmez. O zaman biz de, öğrenme sürecimizi iyileştirebilmek için; hata yapmayı göze almalıyız.

Yapay zeka projeleri yapan Özgür Reyhanoğlu “Biz yapay zeka hata yapınca kızmıyoruz. Doğruya yaklaştığı zaman ödül veriyoruz.” dedi. Güzel bir şey yaptığında herkes ödül almak ister.

Kaynak: Eğlenceli Bilim Dergisi – Ekim 2019

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et