Teknoloji

Türkiye’nin İlk Uzay Yolcuları Belli Oldu

Alper Gezeravcı kimdir? Türkiye’nin İlk Uzay Yolcusu mu? Sosyal Medyada Gündem Oldu.

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda Türk Bilim Misyonu’nu gerçekleştirecek Türkiye’nin ilk uzay yolcuları belli oldu. Bu yıl İstanbul’da yapılan TEKNOFEST 2023 organizasyonunun 3. gününde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin ilk uzay yolcularını açıklayarak sahneye davet etti.

Son açıklamalarıyla gündem olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Türkiye’nin ilk uzay yolcusu olarak bahsettiği Alper Gezeravcı, sosyal medyada birçok kişi tarafından merak edilmeye başlandı. Alper Gezeravcı’nın kim olduğu, kaç yaşında ve nereli olduğuna dair bilgiler merak ediliyor.

Türkiye’nin ilk uzay yolcularını, hayallerimizi gerçeğe dönüştürecek kahramanlarımızı tanıyalım.

Alper Gezeravcı

Alper Gezeravcı

Alper Gezeravcı, Türkiye’nin ilk uzay yolcusu olacak olan başarılı bir F-16 pilotu ve elektronik mühendisidir. Hava Harp Okulu’ndan mezun olduktan sonra ABD Hava Kuvvetleri Teknoloji Enstitüsü’nde harekat araştırması bölümünde yüksek lisansını tamamlamıştır.

21 yıllık kariyeri boyunca Hava Kuvvetleri’nde önemli görevlere atanmış ve birçok başarıya imza atmıştır. Alper Gezeravcı’nın uzaya yolculuğu, Türk havacılık tarihi için önemli bir adım olacak.

Tuva Cihangir Atasever

Tuva Cihangir Atasever

12 Ağustos 1992 Ankara doğumlu Tuva Cihangir Atasever, Bilkent Üniversitesi Elektrik Elektronik mühendisliği mezunudur. Yüksek lisansını ise University of California’da aynı bölüm üzerine yapmıştır. 5 yıldır Roketsan’da aviyonik sistem mühendisi olarak üstün başarıyla görev yapmaktadır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilk uzay yolcularımızla ilgili şu açıklamaları yaptı:

Uzay yolcumuzun uzayla buluşma zamanı 2023 yılının son çeyreği olarak planlanıyor. Uzay yolcularımızı tanıma vakti geldi. Alper Gezeravcı kardeşimiz Hava Kuvvetleri’nde önemli başarılara imza atmış kahraman bir Türk pilotumuz. Uluslararası Uzay İstasyonu’nda 14 gün kalacak. Yedek isim ise Tuva Cihangir Atasever.

Alper Gezeravcı ve Tuva Cihangir Atasever, Türk Uzay Yolcuları olarak bayrağımızı uzayda gururla taşıyacak. Bayrağımızı uzayda dalgalandıracak olan uzay yolcularımız Alper Gezeravcı ve Tuva Cihangir Atasever’i tebrik ederim.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et