Teknoloji

Cebinizin Performansını Kendiniz Ölçün

\"akıllıArtık cep telefonu dediğimizde aslında söylemek istediğimiz şeyin akıllı telefon olduğunu biliyorsunuz. Akıllı telefonlar artık hayatımızın ayrılmaz bir parçası. Hatta öyle ki yemek yediğimiz restorandaki garson arkadaşımız bile gelip elindeki akıllı telefonu göstererek \”abi, ben bu cihazı nasıl eski arayüze döndürebilirim\” diye üst düzey sorular sorabiliyor. [to_like]Genelde insanlar akıllı telefon alacaklarında görünüşüne, ekranın büyüklüğüne ya da kamerasına bakarak seçimlerini yapıyorlar. Tabii diğer bir seçim kriteri de kulaktan dolma bilgiler. Eğer bir akıllı telefonun performansını gerçek anlamda öğrenmek istiyorsanız, tıpkı masaüstü bilgisayarlarda olduğu gibi benchmark yani performans testi yazılımları kullanmanız gerekiyor. Bu yazılımlar sonuç olarak genelde puan veriyorlar. Bu puanı da internet üzerinden diğer rakiplerin puanlarıyla karşılaştırdığınızda telefonunuzun performans olarak nerede olduğunu görebiliyorsunuz.

Hem masaüstü sistemleri hem de mobil cihazlar için piyasada seçebileceğiniz aslında çok fazla benchmark alternatifi yok. Örneğin masaüstü sistemleri test ederken değişmez olarak Futuremark’ın test yazılımlarını kullanıyoruz. PCMark, 3DMark gibi yazılımların “muadilleri” ne yazık ki mobil dünyada bulunmuyor. Her ne kadar Futuremark her yıl “geldi, geliyor’ dese de daha ortaya sorunsuz ve farklı platformlarda çalışan bir test yazılımı çıkartamadı. Bu yüzden biz de kendi çözümlerimizi ürettik ve piyasada bulunan daha amatör test yazılımlarını listeledik.

Yazının devamında seçtiğimiz mobil benchmark yazılımlarında piyasadaki popüler telefonların aldıkları puanları da bulacak ve karşılaştırmalarınızı buna göre yapabileceksiniz.

  1. ANTUTU BENCHMARK
  2. LINPACK FOR ANDROID
  3. NENAMARK
  4. QUADRANT STANDART EDITION

ÖRNEK TEST SONUÇLARI

\"test

[/to_like]

 

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yapın