Teknoloji

Uçan Taksilerle Karşılaşmaya Az Kaldı

HAYALDİ , GERÇEK OLDU. UÇAN TAKSİLER ŞEHİRLERİN HAVA SAHASINI İŞGAL ETMEYE HAZIRLANIYOR.

2050 yılında , dünya nüfusunun % 68’inin şehirlerde yaşıyor olacağı tahmin edilmekte. Bugün bu oran % 55 civarında seyrediyor. Buna bir de nüfus artışı eklenirse, şehir yaşamının ne kadar zorlaşacağı ortada.

Hiç bitmeyen trafik sorunu, gelecekte kara ulaşımının azaltılması adına yeni alternatiflerin ortaya konmasını zorunlu kıldı. Ama tek sorun trafik değil elbette. Kent sakinlerini ulaşacakları yere taşıyacak onca aracın yakıtı ve bu yakıtların çevreye vereceği zararları şimdiden hesaplamak gerekiyor.

Alternatiflerden biri hava ulaşımı. Ve tabii hava sahasını meşgul etmesi beklenen ilk araçların da taksiler olacağı şimdiden kesinleşti. Elektrikli Dikey Kalkış ve İniş Araçları’nın (EVTOL) öncüleri olmak için geliştirilmiş 120’nin üzerinde konsept model ve prototip mevcut. Bunların hepsi insan taşıyabilecek nitelikte değil; bazıları da sadece yük ve kargo taşıması için tasarlandı. Rekabet git gide kızışıyor. NASA ve Uber’in ABD’deki şehirlerin semalarında uçacak taksiler için anlaşmış olması, bu alana yatırım yapan büyük havacılık şirketlerinin sayısını bir anda arttırdı..

Boeing ve Aurora Uçuş Bilimleri de benzer bir ortaklık kurarak harıl harıl çalışmaya başladı. Airbus’ın da bu yarışta üç farklı projeyle yer almaya hazırlandığını ekleyelim.

uçan taksi

Uçan otomobillerde yaşanan hayal kırıklığı taksilerle telafi edilecek

X kuşağının hayallerini süsleyen uçan otomobiller kurgudan gerçeğe dönüştürülemeyince büyük bir hayal kırıklığı yaratmıştı. Peki şimdi değişen nedir? Otomobilleri üretemezken nasıl oluyor da uçan taksilerden bahsediyoruz?

Düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

instagram volgers kopen

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et