Eğitim

Blok Tabanlı 5 Kodlama Aracı

Blok tabanlı programlama araçları hakkında sizlere en öçok kullanılan beşini listeledim. Ama öncesinde aklınıza gelen bir soruyu cevaplayayım:

Blok tabanlı kodlama araçları sürükle bırak yöntemi ile çalışır.

Scratch

Scratch eğitimi

Scratch yazılım geliştirme platformu ve programlama dili çocukların bilgisayar programlamaya ilk adımları atmalarını sağlamak amacıyla geliştirilmiştir. Geliştirme işlemi MIT Media Lab the Lifelong Kindergarten Group tarafından yapılmaktadır. Daha fazla bilgi için şu makalemi okuyun.

Blockly Games

blockly games

Blockly Games programlamayı öğreten bir dizi eğitici oyundur. Daha önceden bilgisayar programlama deneyimi olmayan çocuklar için tasarlanmıştır. Oyuncular, oyunların sonuna gelindiğinde, geleneksel metin tabanlı dilleri kullanmaya hazır olacaktır. Oyunlar, oyuncunun hızını kendi ayarlayabileceği ve kendi kendine öğrenebileceği şekilde tasarlanmıştır. Blockly Games deneyimini hem sınıfta hem de sınıf dışında yaşayın. Bütün kodlar açık kaynaklıdır.

Alice

Alice

Alice, kod bloklarını belli bir mantıkla dizerek ekrandaki üç boyutlu nesneleri canlandırma üzerine kurulu bir platformdur. Algoritma mantığını görsel ve eğlenceli bir biçimde öğrenme imkanı sağlayan Alice, ortaokuldan (hatta daha da öncesi) üniversitelere, sınıflardan sınıf dışı ortamlara, görsel ve dil sanatlarından programlamanın temellerine ve başlangıç java kurslarına kadar birçok yerde ve durumda öğretmenler tarafından kullanılmaktadır.

Kodu Game Lab

kodu game lab

Kodlama öğrenmeyi kolaylaştıran en eğlenceli uygulamalardan biri olan görsel bir programlama dili Kodu Game Lab, Microsoft tarafından geliştirilmiştir.  Çocukların kendi oyunlarını tasarlayıp kodlayacakları program şuan için sadece  Windows 7 veya 8 bilgisayarlarda çalışmaktadır.

Code.org

Code.org Bill Gates,Mark Zuckerberg gibi isimlerin de destekçisi olduğu kar amacı gütmeyen bir organizasyon. 7 yaş üzeri çocukların bilgisayar programlamaya başlaması için geliştirildi. Okullarda öğretmenler tarafından da kullanılabiliyor. Çok basit adımlarla başlanılan dersler de giderek seviye artıyor.

instagram likes kopen

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et