23 Eylül 2023
Teknoloji

Kişisel Bilgisayar Bağlantı Yöntemleri

\"PersonalBir kişisel bilgisayar birçok farklı bileşenden oluşur. Bunları birlikte etkin bir şekilde çalıştırabilmek ve kullanıcılara ihtiyaç duydukları bilgi işlem gücünü sağlamak için bu bileşenlerin birbirleri ile iletişim kurabilmeleri gerekir. Kişisel bilgisayar sistemleri yıllar süresince büyük gelişmeler göstermiştir. Bilgisayar bileşenleri arasında iletişim sağlamak amacıyla farklı bağlantı teknolojileri geliştirilmiştir. Farklı bağlantı teknolojileri, kişisel bilgisayar bileşenleri hızlı ve geçerli bir biçimde bağlamanızı mümkün kılar.

Kişisel bilgisayar bağlantıları, bilgisayar ve harici donanım birimlerinde bulunan portlardan ve uçlarında konektör bulunan kablo ile iletim ortamından oluşur.

Portlar ile aygıtları bir bilgisayara bağlayabilirsiniz. Portlar, rengine veya şekline göre çeşitlilik gösterir. Örneğin, çoğu bilgisayar bir klavyenin bağlanabildiği PS/2 klavye portuna (yuvarlak) sahiptir.

PS/2 ise yuvarlak 6 pinli konektöre genellikle klavye ve farenin bağlandığı arayüze sahip olan bir genel konektör tipidir.

Günümüzde en yaygın kullanılan kişisel bilgisayar bağlantısı ise USB (Universal Serial Bus – Evrensel Seri Veri Yolu) bağlantısıdır. Birçok harici donanım birimine tek bir porta bağlanmanızı sağlar. Yüksek performanıs veren bir kişisel bilgisayar bağlantısıdır.

Tehlikeli alanlar, uzun mesafeler veya tarihi binaların iç bölümleri gibi kablo montajının zor veya imkânsız olduğu yerlerde bağlantı kurmanızı sağlayan bağlantı yöntemi olarak kablosuz bağlantılar kullanılır. Bağımsız bağlantı kolaylığından ötürü evlerde ve iş yerlerinde kullanılan en popüler bağlantıdır.

Bluetooth, genellikle 10 metreden daha kısa mesafeli küçük alanlarda kullanılır.  İki cihaz arasında iletişim kurmak için kullanılan bir kablosuz radyo protokolüdür.

FireWire bağlantısı, IEEE 1394 standardına göre tasarlanan çevrebirim aygıtlar için yüksek hızlı iletişim sağlayan bir kişisel bilgisayar bağlantısıdır. Bir FireWire portu 63 aygıta kadar destekleyebilir.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yapın