Teknoloji

iPad Ne İşe Yarar?

\"AppleSteve Jobs\’a göre akıllı telefonla dizüstü bilgisayar arasında yer alacak bir cihaz birden çok alanda her ikisinden de daha başarılı olmak zorunda. Peki o zaman iPad\’iniz bu önemli alanlarda ne derece başarılı sonuçlar elde edebiliyor?

Web’de gezinti

iPad\’in Safari tarayıcısı iPhone sürümüyle çok benzer ama daha büyük ekran avantajını sonuna kadar kullandırıyor. Flash desteği yok. iPad\’deki diğer tüm uygulamalarda olduğu gibi Safari’de OS X menüleriyle açılır listelerin bir karışımı olan menü sistemini kullanmakta. iOS 5 güncellemesinden beri Safari ile sekmeli gezinti desteklenmekte.

Haritalar

iPad ile gelen Haritalar uygulaması iPhone ile gelene son derece benzer. Klasik harita görünümünün yanı sıra uydu veya hibrit görünüm arasında geçiş yapılabiliyor. iOS 6 \’dan itibaren Apple, harita verilerini Google yerine TomTom’dan almaya başladı ve uygulama da tamamen değişti. Şimdilik kullanıcılar değişiklikten pek memnun değil ama Apple en kısa sürede sorunları çözeceğini iddia ediyor. iPhone’a kıyasla iPad\’in büyük ekranında kullanım çok daha konforlu.

E-Posta

Eğer iPhone kullanıyorsanız iPad \’in Mail uygulamasının çok benzer olduğunu göreceksiniz ama bazı iyileştirmeler var. Dikey modda kullanım sırasında e-posta kutunuz, açtığınız e-posta üzerinde yüzen bir pencere şeklinde belirir.  Yatay moıda getirirseniz sürekli olarak görüntülenen bir yan sütun eklenir. Yeni bir e-posta oluşturmaya başlarsanız hemen hemen gerçek bir fiziksel klavye boyutlarındaki sanal klavye belirir. iPhone \’un çok beğenilen (veya bakış açınıza bağlı olarak şikayet edilen) otomatik düzeltme işlevi iPad Mail\’de de kullanılabiliyor.

Bunların dışında fotoğraflar, videolar, müzik, takvim, kişiler, iBooks, oyunlar ve uygulamalar ile birçok çeşitliliğe sahip bir cihaz.

 

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yapın