SözlükTeknoloji

GPRS Teknolojisi

gprsGPRS (General Packet Radio Service) teknolojisi, mobil telefon şebekeleri üzerinde çalışan bir internet bağlantı türüdür.

GPRS teknolojisi, daha geniş bir bant genişliği oluşturarak veri aktarım hızının artırılmasını sağlıyor. GPRS\’in sunduğu tek avantaj, verilerin daha hızlı aktarılabilmesi değil. Örneğin; WAP ile bir siteye bağlandığınızda, hattınız, bağlı kaldığınız süre boyunca meşgul gibi görünür. Ancak bu GPRS bağlantısı için geçerli değildir. GPRS teknolojisinin yardımıyla internete bağlandığınızda, herhangi bir gelen aramaya cevap verebiliyorsunuz. Çünkü GPRS teknolojisi, veri iletimi için farklı bir kanal kullanmaktadır.

GPRS teknolojisi ile erişilebilen veri transfer hızı, 56K\’lık bir modemin sunduğu internet bağlantısı ile hemen hemen aynıdır. Yani GPRS, saniyede 20-30 kbit bağlantı hızına ulaşabilir. Ayrıca şebeke sistemi kesintisiz bağlantı sağladığı için, herzaman bağlantı sağlanabilir.

GSM operatörleri, GPRS ücretlendirmesini ise alınan ve gönderilen veri miktarına göre tarifelendirirler. Yani aldığınız veya gönderdiğiniz veri miktarı arttıkça, ödeyeceğiniz ücrette artacaktır. GPRS ile bağlı kaldığınız sürenin ücretlendirmeye hiçbir etkisi yoktur. Siz internette gezindikçe karşılıklı veri aktarımı olacağından veri miktarı artar ve siz buna göre ücretlendirmeye tabi tutulursunuz.

GSM operatörlerinin GPRS Ücretlendirmesi:

Avea

Turkcell

Vodafone

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et