Teknoloji

Elektrikler Kesildiği Halde Telefonlar Nasıl Çalışır?

Telefon evimizdeki en basit cihazdır. O kadar basittir ki, ana yapısı yüzyıllardır değişmemiştir. Evinizin bir ucuna bir aparat, diğer ucuna başka bir aparat koyup bunları birbirlerine araya dokuz voltluk bir pil ve rezistör koyarak bağlarsanız kendi interkom (dahili haberleşme) sisteminizi yapmış olursunuz. Bu telefonlarla kendi aralarında rahatça görüşme yapılabilir.

Telefonlarımızı duvardaki duylara ve oradan da santrallere bağlayan, genellikle biri kırmızı, diğeri yeşil iki kablo vardır. Yeşil kablo konuşmak için ortak hat olup kırmızı kablo vasıtasıyla santralden telefonumuza 6 ile 12 volt arası, 30 miliamper seviyesinde bir akım gelir.

Telefonun çalışabilmesi için gerekli olan 6-12 volt akım telefon santralinden gelen bakır telle sağlanır. Bu nedenle evinizde elektrik kesilse bile, telefona gerekli akım santralden sağlandığı için çalışmaya devam edecektir.

Eski tip ev telefonları, genellikle sabit hat telefonları olarak bilinen telefon hatları aracılığıyla çalışırlar. Bu hatlar, telefon şirketlerinin merkezi ofisleri ile eviniz arasında bağlantı sağlar. Telefon şirketi merkezi ofisi genellikle elektrik kesintisi durumunda bile çalışmaya devam eder. Bu nedenle, ev telefonunuz elektrik kesildiğinde bile çalışabilir.

Bununla birlikte, elektriksiz bir ortamda ev telefonunuzun çalışabilmesi için, telefonunuzun güç kaynağı olan duvardan çekilen elektrik gücü yerine telefon hattına doğrudan bağlı bir telefon almanız gerekir. Bu tip telefonlar genellikle “düz hat” veya “sabit hat” telefonlar olarak bilinirler ve hattın kendisi telefonun gücünü sağlar.

Peki, telefon santralinin elektriği kesilirse ne olur? Bu duruma karşı santrallerde çok büyük bir batarya sistemi bulunmaktadır. Ayrıca bir de yedek elektrik jeneratörü bulunmaktadır ki elektrik kesilmesi durumunda bütün telefon şebekelerini besler ve telefonların çalışmalarını sağlar.

Telefon santralleri, güç kaynaklarının yanı sıra telefon sinyallerini kontrol etmek ve iletmek için de kullanılır. Elektrik kesintileri sırasında, telefon santralleri, telefon şebekesinin bir bölümünü, örneğin bir şehrin belirli bir bölgesini veya birkaç binayı, yedek güç kaynaklarına bağlayabilir ve bu bölgedeki telefonların çalışmasını sağlayabilir. Ancak, şebekenin geri kalan kısmı hala elektriksiz kalacaktır.

Ev telefonunuzun bir yedek güç kaynağına sahip olup olmadığını ve elektrik kesintilerinde ne kadar süreyle çalışabileceğini öğrenmek için telefonunuzun kullanım kılavuzuna veya üreticinin web sitesine başvurabilirsiniz.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et