Elektrikler Kesildiği Halde Telefonlar Nasıl Çalışır?

Telefon evimizdeki en basit cihazdır. O kadar basittir ki, ana yapısı yüzyıllardır değişmemiştir. Evinizin bir ucuna bir aparat, diğer ucuna başka bir aparat koyup bunları birbirlerine araya dokuz voltluk bir pil ve rezistör koyarak bağlarsanız kendi interkom (dahili haberleşme) sisteminizi yapmış olursunuz. Bu telefonlarla kendi aralarında rahatça görüşme yapılabilir.

Telefonlarımızı duvardaki duylara ve oradan da santrallere bağlayan, genellikle biri kırmızı, diğeri yeşil iki kablo vardır. Yeşil kablo konuşmak için ortak hat olup kırmızı kablo vasıtasıyla santralden telefonumuza 6 ile 12 volt arası, 30 miliamper seviyesinde bir akım gelir.

Telefonun çalışabilmesi için gerekli olan 6-12 volt akım telefon santralinden gelen bakır telle sağlanır. Bu nedenle evinizde elektrik kesilse bile, telefona gerekli akım santralden sağlandığı için çalışmaya devam edecektir.

Peki, telefon santralinin elektriği kesilirse ne olur? Bu duruma karşı santrallerde çok büyük bir batarya sistemi bulunmaktadır. Ayrıca bir de yedek elektrik jeneratörü bulunmaktadır ki elektrik kesilmesi durumunda bütün telefon şebekelerini besler ve telefonların çalışmalarını sağlar.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: