Teknoloji

AMD\’nin İşlemci Atağı

AMD bir süre sessizdi ve sürekli Intel işlemcileri duyduk. Fakat bu sessizlik sürecinde AMD yeni işlemcilerinin hazırlığını yapmış.

 AMD ile Intel arasındaki işlemci savaşı, her zaman en iyi işlemcilerin meydana çıkmasıyla sonuçlanmış yani biz kullanıcılara yaramıştır. AMD \’nin son ortaya çıkardığı hızlandırılmış işleme birimleri (APU), savaşı tekrar alevlendirecek. AMD \’nin gelecekteki normal CPU planlarıyla sektörde kendini göstereceğe benziyor.

APU ve CPU arasındaki farklar nedir?

APU\’lar, CPU ve GPU\’yu hemen hemen herhangi bir CPU boyutundaki bir çipte bir araya getiriyor. APU\’da birkaç denetim daha bulunuyor ve dolayısıyla anakart üzerinde Northbridge köprüsüne ihtiyaç duyulmuyor. Radeon çekirdeklerinin de eklenip işlevi arttırılmıştır. Intel\’in Sandy Bridge işlemcileri ise Intel HD grafik çipine sahip. Ancak Intel\’in sunduğu grafik özellikleri, son oyunları oynatabilecek kadar iyi değil. Bundan da iyisi ise AMD işlemcisinin saat hızının düşük olması ve HyperThreading kullanmamasına rağmen iyi bir performans vermesi. İki çipin güç tüketimleri ise hemen hemen aynı.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap!

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin

%d