Teknoloji

AB, Tek Tip Şarj Cihazı Şartı Getiriyor

AB, mobil cihazlar için ortak şarj cihazı şartı getiriyor. Mobil cihazlar için beklenen ortak şarj cihazı 2024 yılında gerçekleşiyor.

AB pazarında satılan bütün akıllı telefon, tablet ve kamera gibi mobil cihazlarda 2024 yılının sonuna kadar bir USB-C şarj bağlantı noktası içermesi gerekecek. Avrupa Birliği (AB), USB-C şarj girişi kullanılmasını zorunlu hale getirecek yasal düzenlemeye son onayı verdi. Onaylanan düzenlemeye göre, taşınabilir elektronik cihazlarda yeni standart şarj girişi USB-C olacak. Detaylar ise şöyle:

  • Çevre ve tüketiciler için fayda sağlaması için tüm cep telefonları ve tabletler için tek bir şarj cihazı olacak.
  • USB Type-C portu, yüksek kaliteli şarj ve veri aktarımı sunan taşınabilir cihazlar için yeni standart olacak.
  • Alıcılar, şarj cihazı olan veya olmayan yeni bir cihaz satın almayı seçebilecek.

Parlamentonun onayını takiben, AB tüketicileri yakında elektronik cihazları için tek bir şarj çözümü kullanabilecekler.

2024 yılının sonuna kadar AB’de satılan tüm mobil cihazlar USB Type-C şarj portu ile donatılacak. 2026 baharından itibaren yükümlülük dizüstü bilgisayarları da kapsayacak. Kabul edilen yeni yasa, AB’nin elektronik atığı azaltma ve tüketicileri daha sürdürülebilir seçimler yapmaya teşvik etme çabasının bir parçası olarak kabul ediliyor.

Yeni kurallara göre, tüketiciler her yeni cihaz satın aldıklarında farklı bir şarj cihazına ihtiyaç duymayacaklar. Çünkü tüm küçük ve orta ölçekli taşınabilir elektronik cihazlar için tek bir şarj cihazı kullanabilecekler.

Üreticisi ne olursa olsun tüm yeni cep telefonları, tabletler, dijital kameralar, kulaklıklar, avuçiçi video oyun konsolları, taşınabilir hoparlörler, e-okuyucular, klavyeler, fareler, taşınabilir navigasyon sistemleri, bir kablo ile şarj edilebilen kulaklıklar ve dizüstü bilgisayarlar, çalışır durumda 100 Watt’a kadar güç dağıtımı ile bir USB Type-C bağlantı noktası ile donatılması gerekecek.

Hızlı şarjı destekleyen tüm cihazlar artık aynı şarj hızına sahip olacak. Kullanıcıların cihazlarını uyumlu herhangi bir şarj cihazıyla aynı hızda şarj etmelerine olanak tanıyacak.

Teknolojik Yeniliği Teşvik Etmek

Kablosuz şarj daha yaygın hale geldikçe Avrupa Komisyonu, 2024’ün sonuna kadar birlikte çalışabilirlik gereksinimlerini uyumlu hale getirmek zorunda kalacak. Bu, bir tüketicinin tek bir üreticiye bağımlı hale geldiği sözde teknolojik “kilitlenme” etkisinden de kurtaracak. Özel etiketler, tüketicileri yeni cihazların şarj özellikleri hakkında bilgilendirecek. Aynı zamanda mevcut şarj cihazlarının uyumlu olup olmadığını görmelerini kolaylaştıracak.

Bu yeni yükümlülükler, şarj cihazlarının yeniden kullanılmasına yol açacak. Aynı zamanda tüketicilerin gereksiz şarj cihazı satın alımlarında tasarruf etmesine yardımcı olacak. Atılan ve kullanılmayan şarj cihazları AB’de yılda yaklaşık 11.000 ton e-atık oluşturmaktadır.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et