3D Yazıcılarla, İnsan Dokusu

\"3Klinik test aşamasında olan yeni bir teknoloji ; doktorların, hastaların kendi hücrelerini kullanarak özel olarak geliştirilmiş \”3D yazıcılar\” sayesinde yeni insan dokusu üretmesini sağlayor.
San Diego\’dan bir şirket olan Organovo\’nun yeni teknolojisi sayesinde, yağ dokusundaki veya kemik iliğindeki hücreler kullanılarak yeni doku üretilecek. Teknolojinin patentinin alınması ya da tam anlamıyla kullanılabilmesi için de önümüzde uzun yıllar var ve kullanılmaya başlandığı zaman da çok küçük alandaki dokular veya yeni damarlar üretilebilecek. Yani tamamen yeni bir karaciğer üretebilmek hala çok uzaklarda. Ama yine de bu bile tıp dünyasını çok heyecanlandırmaya yetiyor.

Yeni bir doku üretmedeki en büyük zorluklardan biri dokuya kan akışını sağlamak. İşte Organovo\’nun teknolojisi de herhangi bir organın oluşabileceği o damar yatağını dizayn edip \”basmaya\” odaklanmış.

Kaynak: CHIP Online www.chip.com.tr

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

2 thoughts on “3D Yazıcılarla, İnsan Dokusu

  • 21 Ağustos 2012 Salı tarihinde, saat 23:09
    Permalink

    Hangi tableti alsak?

  • 31 Ağustos 2012 Cuma tarihinde, saat 20:55
    Permalink

    Teknoloji ilerledikçe yanyana duran insanlari bile birbirinden uzaklastirmaya yarayan her turlu gelismeye denir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: