Instagram’ın Reklam Uygulaması

Instagram tabii ki kendini fotoğrafa vermesiyle ayrıştırmış durumda ve yeni açılımlar sağladı. Bunun başında reklamcılık geliyor. Çünkü son zamanlarda çok para kazanmaya başladı. Fotoğraf sitelerinde banner reklam görünebiliyordu. Fakat son zamanlarda video reklamlar da görünmeye başladı. Önemli şirketler, kendi kurumsal prestijlerini artırmak için reklamlar vermeye başladı. Bunlar büyük paralar harcayarak video reklamlar da vermeye başladı. Bir de içerik gibi reklamlar yayınlanmaya başladı. Örneğin, New York Times bunu yapıyor. Bu reklamlar, bir marka veya ürün hakkında olabiliyor. Bunun etik olup olmadığını tartışanlarda oldu. Sonunda ise kurumsal köklü gazetelerin bunu kullanmaya başlamasıyla bu tartışmada bitti. Video reklamlar da bunu yapıyor. Şirket herhangi bir konuyu seçiyor ve konuyu kendi markasına bağlayarak reklamı bitiriyor. Yani içerik gibi içerik üretiyor ve instagram bundan çok ciddi paralar almaya başladı.

Büyük şirketler geleneksel reklam yapmıyor. Fakat yukarıda bahsettiğim reklamlar, uzun süreli getirisi olacak reklamlar olduğu için örneğin, New York Times bu tür reklamlardan çok para kazanmaya başladı.

Bugün Facebook kullanmadan geleneksel medyanın iş yapamadığını görüyoruz. Ne para kazanabiliyorsunuz ne şirket prestijini ortaya koyabiliyorsunuz. Dolayısıyla bu da sosyal medyanın büyümesini sağlıyor. İşte bu noktada sosyal medya sitelerine verilen reklamlar özellikle değer kazanıyor ve getirisi oluyor.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, Web-Grafik Tasarımı ve SEO eğitmeni. Araştırmacı ,macera tutkunu, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

One thought on “Instagram’ın Reklam Uygulaması

  • 26 Ocak 2016 tarihinde, saat 17:44
    Permalink

    Gayet başarılı oldu bende . 30 sn kadar video izin veriyor reklam için buda yeterli oluyor reklam verenler için.

Yorum Yap