Sosyal Medya

Facebook’ta Beğenmek Kimseye Yardımcı Olmaz!

Facebook’ta hemen her gün gördüğümüz bir olay var: Hastane odasında, her tarafında kablolar sarkan hasta bir bebek fotoğrafı ve hemen altına iliştirilmiş “beğenirseniz Facebook bebeği iyileştirmek için bağış yapacak, her beğenme bilmem kaç lira” türü saçma sapan bir açıklama. Facebook’un (ve başka hiçbir sitenin) bu şekilde bağış yapmadığını bilmeyen iyi niyetli insanların sömüren bu vicdansız çakallara kesinlikle inanmayın. Bu şekilde bir fotoğraf gördüğünüzde şikayet edip raporlayın.

Yukarıda anlattığımız manzaraya baktığımız zaman fotoğraf ne kadar iç parçalayıcı olursa beğenen ve paylaşan sayısının da o kadar arttığını görüyoruz. Bu bir bakıma iyi bir şey çünkü insanlar kayıtsız kalmıyor ancak bir açıdan da çok kötü çünkü bir beğenmeyle vicdanını rahatlatan insanların gerçekten yardıma ihtiyacı olanlara hiçbir faydası dokunmuyor. Bu gerçekten yola çıkan Singapur’lu bir reklam ajansı aşağıdaki çarpıcı afişleri hazırlamış. Cannes Festivali Basın kategorisinde Altın Aslan Ödülü’ne layık görülen çalışmalar artan duyarsızlığın sadece bizim ülkemize has bir şey olmadığını da gösteriyor.

facebook beğen

facebook beğen

facebook beğen

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yapın