Site Tanıtımı

Aradığınız Orijinal ve Yan Sanayi Araba Parçaları Otolye’de!

Araba parçaları zamanla yıpranabildiği için düzenli olarak yenilenmeleri gerekebilir. Her araba parçasının işlevi farklıdır ve bakım özellikleri açısından da farklılıkları mevcuttur. Otomobil, kamyonet, traktör, kamyon ve tır esas olarak dört tekerlekli kara taşıtlarıdır fakat hepsinin donanımsal detayları değişkenlik gösterir. Otomobil türündeki taşıtlar için bu parçalar, genel olarak motor, elektronik aksam, yürür aksam, şasi, güç aktarım bölümleri, klima sistemi şeklinde sıralanır. Kaporta, şasi, motor ve klima sistemi tek parçadan oluşmuş bir bütündür fakat güç aktarmayı sağlayan bölümler, yürür aksam ve elektronik güç taşıyan aksam pek çok alt bölümden meydana gelir. Tüm araba parçaları, birbirine uyumlu şekilde çalışarak arabanın dengeli olarak hareket edebilmesini sağlar.

Arabanın Motor Parçaları Ne İşe Yarar?

Motorlar en önemli araba parçası olabilir. Çünkü diğer mekanizmaları besleyen güç, motordan sağlanır. Silindirli bir yapıya sahip olan motor, ateş gücü kullanarak yakıt maddesini bu silindirler içinde yakar. Yanmanın etkisiyle ısı enerjisi açığa çıkar. Motorun görevi, açığa çıkmış enerjiyi hareket enerjisine dönüştürüp arabanın tüm aktif bölümlerine ulaştırmaktır. Arızalanan ve değiştirilmesi gereken motor, araba parçaları arasında olumsuz etkilere yol açabilir. Güç sağlayıcısını yenilemek ve sağlıklı tutmak önemlidir.

Güç Aktaran Yedek Parçalar Nasıl Çalışır?

Araba parçaları arasında motor ile beraber en önemli bölümü güç aktarıcılar oluşturur. Açığa çıkan hareket enerjisini farklı bölümlere aktarıp bütüncül bir uyum sağlayan yedek parçalar aks, diferansiyel, vites kutusu ve debriyaj sistemidir. Bir pedalla kontrol edilebilen debriyaj sistemi, motorun vites kutusuyla arasındaki güç aktarımını kontrol eder. Vites değişimi sırasında bu pedala basılarak şanzımana güç aktarılması önlenmiş olur. Böylece vites atıldıktan sonra araç, performansını yeniden yapılandırır. Vites kutusu yani şanzıman, motor devrini değiştirip çekiş kuvvetini ayarlamayı sağladığı için önemli araba parçaları arasındadır. Vites kolunun takılı olduğu şanzıman, önden çelişki araçlarda diferansiyeli de içerir. Diferansiyel donanımı, şanzımandan aldığı gücü aksa iletir. Aks ise tekerleklere güç dağılımı yapar. Sağlıklı ve tehlikesiz bir kullanım için, tüm parçalar çalışır halde olmalıdır.

Diğer Araba Parçaları Ne İşe Yarar?

Temel donanım parçalarıyla birlikte kaporta, şasi ve yürür aksam detayları da bir arabanın parçaları arasındadır. Kaporta, çelik alaşımlı olup arabanın iskeletini örten boyanabilir kısımdır. Arabanın iskeleti olan şasi, tüm araba parçaları ve sistemlerini bünyesinde taşır. Yürür akşam parçalarına ise direksiyon, fren, lastik ve amortisör dahil edilir. Bu araba parçaları, hareket halindeyken kullanımın kontrollü olmasını sağlar.

Aradığınız Tüm Araba Parçaları Otolye’de Sizi Bekliyor!

Otolye, Türkiye’nin en büyük online sanayi sitesidir. Aradığınız tüm araba parçalarına Otolye’den ulaşmanız mümkündür. Otolye’de bulunan araba yedek parçalarının içerisinde aks, yedek lastik, jant ve şanzımandan, klima yedek parçaları, fren sistemi yedek parçaları, motor – egzoz parçaları ve araç bakım yağı çeşitlerine kadar tüm ihtiyaçlarınızı bulabilirsiniz. Ayrıca motor performansını koruma amacıyla kullanılabilecek motor – egzoz parçaları, orijinal ve yan sanayi ürün çeşitlerine de kolayca ulaşabilirsiniz. Site üzerinden Tofaş, Suzuki, Toyota, Hyundai, Honda, Ford, Opel, Mercedes, BMW, Audi ve Renault gibi tüm markaların orijinal ya da yan sanayi yedek parça seçeneklerini temin edebilirsiniz. Debriyaj baskısı, istavroz kutusu, ön aks şaft bilyası, şaft köselesi, ABS fren ve lastik çeşitleri, enjeksiyon rölanti ayarlayıcı, katalizör enjektörü ve zincir gergi pistonu gibi yoğun ilgi gören araba parçalarının fiyatlarını inceleyebilir, bayilerle iletişime geçebilirsiniz. Aracınızın model ve markasına uygun araba parçalarını; taksit ve kolay ödeme seçenekleri ile kolayca sipariş edebilirsiniz.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et