SEO’nun Önemli Unsurlarından Biri: Link

urlSEO için URL (link) ne kadar önemlidir?

SEO açısından linklerin önemi son derece tartışmalı bir sorudur. Arama motoru algoritmalarının yüzlercesinde, arama motorları tarafından görülebilir olmak önemlidir. Bazı SEO uzmanlarına göre, web siteniz içerisine anahtar kelimeler yerleştirmek önemlidir. Fakat URL içinde de sizin markanızı vurgulamak eşit derecede önemlidir. Peki tam bir arama motoru dostu link nasıl oluşturulur?

Websayfanızdaki içerik ile URL(link) metni alakalı olmalıdır. İçerik ve link metni arasındaki alaka, arama motoru algoritması düzeyinde sayfa başarısını belirler. İlgili linkler arama motoru örümceklerine arama motorları tarafından desteklenerek bilgilendirici görünür.

Link yapısındaki anahtar kelime hedefeleme, arama motoru sonuçlarında üst sıraları elde etmekde harika bir fikirdir. Yani anahtar kelime odaklı link yapısı tercih edilmedilir.

URL çekici olmalı ve web kullanıcıları için cazip ama arama motoru dostu olması da gerekiyor.

Başarılı link kullanımı için bazı tavsiyeler:

İdeal URL’ler kısa ve basittir. Kısa linkler kullanın. Kısa web adresleri, hep popülerlik listelerinde vardır.

Başarılı bir URL tanımlayıcı olmalıdır. URL’ler ürün ve hizmetle için bir önizleme olmalıdır.

Bir URL her zaman kolay hatırlanabilir olmalıdır.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yapın