SEO

Pagerank Sisteminin Seo Uygulamaları İçin Önemi Nedir?

\"googlePagerank genel olarak Google’ın siteleri değerlendirmek için kullandığı algoritmanın sitenizi inceledikten sonra ürettiği değerdir. Sitelere Pagerank sisteminden 0’dan 10’a kadar değerler verilir.

Profesyonel bir seo uzmanı için üstünde çalıştığı sitenin Pagerank değeri hayati önem taşır. Çünkü sitelerin Google aramalarında sıralandırılması için pagerank çok önemli bir değerdir.

Pagerank değerini iyileştirmek isteyen bir seo uzmanı temel olarak üzerinde çalıştığı sitenin özgün içeriğe sahip olmasına, sayfanın link aldığı ve verdiği sitelerin kalitesine dikkat eder.

Pagerank sistemi Google’ın sahipleri Larry Page ve Sergey Brin tarafından üniversite yıllarından beri geliştiriliyor. Bu nedenle yıllar içinde büyük gelişme gösteren bu sisteme tam anlamıyla uyum sağlamak için Seo uzmanının kendini ciddi anlamda geliştirmesi gerekiyor.

Pagerank ile ilgili birçok Seo uzmanının düştüğü yanılgı sayfa sıralamasını etkileyen tek faktörün bu uygulama olduğunu düşünmeleridir. Oysa profesyonel ve günceli takip eden bir Seo uzmanı “Konu Duyarlı Sayfa Sıralaması” adı verilen alanın son günlerde ciddi bir tartışma konusu olduğunu ve Pagerank değerlerini etkilediğini bilir.

Seo için Pagerank çalışmaları tek başına yeterli midir?

Pagerank değeri ile ilgili tartışmalar uzun yıllardır sürmekte. Bazı Seo uzmanlarına göre Pagerank uygulaması arama sıralamalarında hatalı sonuçlara yol açabilen ve kötü niyetli Seo uzmanları için fırsat yaratan bir sistem. Ancak temel olarak Pagerank sisteminden büyük bir şikâyet olduğunu söylemek mümkün değil.

Dünya üzerinde Pagerank değeri en yüksek değer 10 olan web siteleri Google tarafından aylık ve yıllık olarak açıklanır. Şu an Pagerank 10 olan siteler arasında Amerikan Hükümeti resmi sitesi, Çin Hükümeti resmi sitesi, 2 milyondan fazla kitaba sahip olan Avrupa Birliği’nin Europeana sitesi ve üniversiteler birliği Universitas 21 sitesi görülebilir.

Seo uzmanları için Pagerank sistemi üzerinde yapılan en ufak bir değişiklik bile hayati önem taşır. Google ve Seo ile ilgili en son gelişmelere http://www.kingseo.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et