SEO

Meta Açıklaması Ne Kadar Uzun Olsun? (2018 Güncellemesi)

Kasım ayı sonu, ortalama SERP parçalarının uzunluğunda bir artış görülmüştü. Özellikle video snippet’lerinde kesin bir artış vardı, ancak birçok tuhaflık tespit edilmişti. Analizlere göre birçok snippet 300 karakteri aşıyor ve 2018 yılına girerken artık 300 karakterlik yeni bir meta açıklama sınırı öneriyoruz.

2015 baharında, Google arama snippet’lerinin 155 karakterlik sınırı aştığını gördük ancak bazı elde edilen veriler, bu durumun oldukça nadir olduğunu göstermişti. Fakat Kasım ayının sonunda ortalama arama snippet’inde (yaklaşık 230 karaktere kadar) büyük bir artış olduğu görüldü. Fakat son yapılan aramalarda, 386 karaktere kadar çıktığı tespit edildi.

Örnek olarak “Atatürk’ün ankaraya gelişi” araması yaptım:

Googleda Ara

İncelediğimizde meta açıklamasının 317 karakter olduğunu görebiliriz.

Kritik sayfalar için, iyi bir meta açıklaması yazmak, reklam metni yazmak gibidir; ilgiyi ve tıklamaları artırmak için meta açıklamaları oluşturmaya gerçekten değer verin. Google’ın yazdığınızı kullanacağı konusunda ise bir garanti yok ve bu gerçek sinir bozucu olabilir, ancak şans hala sizin lehinize. Sonuçta Google, meta açıklamanızı kesebilir veya kısa ise kendi ek verileriyle eklemeler yapabilir. Bunun tespiti de yapılmıştır.

Meta Açıklamasında 155 Karakter Sınırı Öldü mü?

Bir şey değişmedikçe ve Google’ın onayından yoksun olsa da kısmen (ayrıntılı olmamasına rağmen) daha uzun meta açıklama etiketleri denemek güvenli bir iş. Temiz dağılımı incelediğimizde, 300 karakter oldukça güvenli bir bahis.

Snippet (meta description)’ler faydalı olmalı ve tıklamaları teşvik etmelidir. Meta açıklamalarınızı yapay olarak sınırlandırıyorsanız veya ziyaretçiler için daha fazla faydalı olacağını düşünüyorsanız, kesinlikle açıklamaları genişletmeyi deneyebilirsiniz.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et