SEO

İdeal Blog Yazı Uzunluğu Ne Kadar Olmalı?

İdeal Blog Yazısı Ne kadar Uzun Olmalı?

İdeal blog yazı uzunluğu, arama motorlarında iyi bir sıralama elde etmek için en az 300 kelime olmalıdır. Uzun yazılar, kısa yazılara göre daha kolay sıralama kazanır. Ancak, uzun mesajlar, güçlü yazma becerileri gerektirir. Her yazar 1000’den fazla kelime kullanarak okunabilir blog yazısı yazamaz. Bu mümkün değil. Yine de, bu uzun blog gönderileri, SEO stratejisi için büyük önem taşımaktadır.

Bu makalede, SEO için blog yazısı uzunluğunun önemini anlatacağım. Ve size uzun makalelerin okunabilir kalmasından emin olmak için yardımcı olacak ipuçları vereceğim.

Google’da Uzun Yazılar Neden Sıralamada Yükselir?

Eğer gerçekten uzun bir blog yazısı (1000 kelime veya daha fazla) yazarsanız, Google sıralamasında daha yüksek bir şansınız olur. Daha fazla kelime içeren makalelerin ise gerçekten organik trafiğin büyümesine yardımcı olduğu gözlemlenmiştir.

Blog yazısı uzunluğunun, SEO için önemli olmasının bir dizi nedeni vardır. Uzun yazılardaki tüm gerçek, Google yazının ne hakkında olduğunu belirlemesi için daha fazla ipucu barındırdığıdır. Eğer kopya yazınız varsa ve iyi optimize edilirse, anahtar kelimeniz oldukça sık olarak yazıda geçecektir. Uzun yazıları anahtar kelime ile doldurmanıza gerek yok! Muhtemelen hangi anahtar kelime söz edilecekse daha fazla başlık, bağlantı ve resim gerekecek.

Yukarıda, yazı optimize edildiğinde, muhtemelen anahtar kelimenin birden fazla uzun kuyruk varyantları için sıralama alacağınızı belirttim.

Uzun bir yazıda, genellikle birden çok konuyu ele alın. Yazınızın tüm bu uzun kuyruk varyantları için arama sonuçlarında bir şansı olacaktır. Bu sitenize, organik trafiğinizin büyümesi için bir neden olur.

blog yazı uzunluğu ne kadar olmalı

Okunabilirlik ve Blog Yazısı Uzunluğu

1000’den fazla kelime içeren blog gönderilerinin dezavantajı, okunabilirliğinin zor olmasıdır. Kolay okunan 1000’den fazla kelime içeren yazılar yazmak için bazı uygun yazma becerileri gerekir. Ayrıca hedef kitlenizi, yazının büyük parçaları korkutabilir.

Kötü yazılmış uzun makaleler, tüm süreç içinde okunabilir olmayacaktır. İnsanlar muhtemelen oldukça kısa bir süre içinde sitenizden uzaklaşacaktır. Bu makaleler, sosyal medyada paylaşılmayacak ve biraz daha okumak için web sitenize geri dönen olmayacaktır. Sonunda, kötü yazılmış ve uzun makaleler iyi Google sıralaması elde etmez, çünkü kötü bir kullanıcı deneyimidir.

Başarılı uzun blog yazıları yazmanın tek yolu, son derece kendinden emin yazılan, yapılandırılmış ve okunması kolay yazılardır. Yazınızı gerçekten uzun ise yazının başında bir içerik dizini çeşidi ekleyin. Paragrafların kısa ve temiz olduğundan emin olun. Çok alt başlık ekleyin. Çekici bir tarzda yazın. Cümleler oldukça kısa olmalı, anlaşılması zor kelime kullanmamalı ve edilgen fiilden kaçınmalıdır.

Blog Uzunluğunda Sonuç

Blog yazınız, her zamankinin aksine arama motorlarında sıralama kazanması için 300 kelimeden fazla kelime içermelidir. Eğer deneyimli bir yazar iseniz 1000’den fazla kelime içeren çok uzun yazılar yazabilirsiniz. Fakat yapısı ve okunabilirliği kusursuz olmalıdır. İyi bir yazar değilseniz, 700-800 civarında kelime ile yazınızın sözlerini maksimize etmeyi deneyin.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap!

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin

%d