Genel

Web Sitesi Kurmayan Şirketlere Ceza

TBMM de uzun süredir yasalaşması beklenen yeni Türk Ticaret Kanunu ile şirketlere web sitesi kurma zorunluluğu getiriliyor. Bu durum Referans Gazetesi’nin haberine göre, 1.5 milyon KOBİ’yi bilişim sektörünün yeni pazarı haline getirecek. Bu yasaya uymayanlar 6 aya varan hapis ve 300 gün karşılığı adli para cezası ile karşı karşıya kalırken, bilişim sektörüne ek 300 milyon TL’lik yeni bir pazar oluşturacak. Meclis’te görüşülmeyi bekleyen yasa tasarısının önümüzdeki aylarda çıkması bekleniyor.

Türk Ticaret Kanunu kapsamında, şirketlerin internet sitesi kurma zorunluluğu getirilmiştir. Bu kanuna uymayanlar, 6 aya kadar hapis ve 300 gün karşılığı adli para cezası ile karşı karşıya kalabilirler. Yasaya göre sadece web site kurmak yeterli değil, ayrıca belirli bilgilerin de internet sitesinde yer alması gerekiyor. Bu bilgiler arasında finansal tablolar, şirketin vermesi gereken ilanlar, ortaklara veya pay sahiplerine sunulması gereken belgeler gibi bilgiler yer almaktadır. Bu zorunluluğun ekonomik rekabet edilebilirlik açısından önemli bir adım olduğu ifade edilmektedir ve uzmanlar bu sayede bilişim sektöründe yeni bir pazar oluşacağını düşünmektedir.

Şirketlere web sitesi kurma zorunluğu getirilmesinin rekabet edilebilirlik açısından önemli bir adım.

Uzmanlar sektörün geçen yıl %6 küçüldüğünü, bu yıl için de buna yakın bir oranda daralma beklediklerini ifade ediyorlar. Bu kanunun yasalaşmasıyla pazarın hareketleneceği düşünülüyor.

TR.com.tr Genel Müdürü İsmail Çivrilli ise bu konuda şunları söylemiş:

Öncelikle sitesini yeni kuran şirketler sitenin güvenlik duvarına dikkat etmeli. Bilgilerin kaybolmaması için yangına, elektrik kesintisine karşı güvenlikli bir data merkezi olmalı. Hard diskin çökmesine karşılık back up sistemi olduğuna dikkat edilmeli ve bu hizmet yer sağlayıcı belgesi olan şirketlerden alınmalı.

Ticaret Kanunu

Türk Ticaret Kanunu ile Zorunlu Hâle Getirilen Web Sitesi Kurma Yükümlülüğü

İşletmeniz İçin Fırsat mı, Tehlike mi?

Türk Ticaret Kanunu’na göre şirketlerin web sitesi kurma zorunluluğu, birçok işletme için zorlu bir yükümlülük olabilir. Ancak bu yükümlülük aynı zamanda yeni bir pazarın kapısını da aralamaktadır. Eğer işletmeniz doğru şekilde web sitesi kurarsa, bu yeni zorunluluk rekabet edilebilirliğinizi arttırabilir ve yepyeni müşterilerle tanışmanızı sağlayabilir. Ancak yasanın ihlali de ciddi para ve hapis cezalarını beraberinde getirebilir. İşletmeniz için bu yükümlülüğün tehlike ya da fırsat olduğunu belirlemek adına mevcut durumunuzu ve hedeflerinizi değerlendirin. Sonrasında doğru adımları atarak bu yeni zorunluluğu fırsata çevirebilirsiniz. Bu blog yazısı ile Türk Ticaret Kanunu’nun işletmenize etkisini inceleyebilirsiniz.

Türk Ticaret Kanunu

Para ve Hapis Cezası

Yeni Ticaret Kanunu’nun 562. maddesinin 12. bendinde, “Yasanın 1524. maddesi gereğince, bu kanun yürürlüğe girdikten sonra 3 ay içinde sitesini oluşturmayan veya web sitesi mevcut ise aynı süre içinde sitesinin bir bölümünü bilgi toplumu hizmetlerine özümlemeyen şirket yöneticileri 6 aya kadar hapis ve 100 günden 300 güne kadar adli para cezasına çarptırılabilir. Aynı internet sitesine konulması gereken içeriği, usulüne uygun bir şekilde koymayana da 3 aya kadar hapis ve 100 güne kadar adli para cezası verilir” deniliyor.

Yasaya göre şirketin sadece web sitesi kurması yetmiyor. Sitede yer alması gereken bir içerik eğer konulmamışsa bu da doğrudan kanuna aykırılık olarak sayılıyor. Mesela internet sitesinde genel kurula davet veya gündeme yer verilmemişse iptal davası bakımından açık bir kanuna aykırılık oluşuyor. Bu hükümlere aykırılık adli para veya hapis cezasını da beraberinde getiriyor.

YASAYA GÖRE SİTEDE YER ALMASI GEREKEN BİLGİLER

– 3 yıllık finansal tablo.

– Kanunen şirketin vermesi gereken bütün ilanlar.

– Pay sahipleri veya ortakları açısından önem taşıyan açıklamalar.

– Yönetim kurulu ile genel kurul toplantılarının hazırlıkları ve anılan kurulların yapılmasına ilişkin bilgiler.

– Ortaklara veya pay sahiplerine sunulması gereken belgeler.

– Her türlü çağrı, oy verme, şeffaflık ve kamuoyu aydınlatma konusunda açıklaması zorunlu bilgiler

Tabi bu konuda çok şeyde söyleyenler olacaktır. Mesela Muhasebeciler; “Türkiye’de muhasebe bilinci oluşacak, muhasebenin önemi ve değeri artacak, yanıltıcı ve sahte bilgi akışı olmayacak, herşey şeffaf olacak” diyecektir. Sade vatandaş; “Burası Avrupa değil, Avrupa’nın tüm değerlerini hallettiniz de bu kaldı.” diyebilir. Fakat bilinçli vatandaş ise şunları mutlaka diyecektir:

  • Bu kanun köşedeki bakkal için değil sadece şirketler için. Dolayısıyla bu maliyeti şirketler kaldırabilecektir.
  • Vatandaşın ve tüketicinin çok işine yarayacak. Tanımadığımız ve alışveriş yaptığımız bir firmayı sorgulama ve bilgi edinme imkamız olacak.
  • Adam koskoca firma kurmuş ve bir web sayfası bile yok. Buna ne denir ? Parası mı yok? Aç mı açıkta mı? Herhalde küçük bir maliyetle web sitesini yaptırabilir.
  • Madem teknoloji çağında yaşıyoruz, teknolojiyi yaşamak gerekiyor. Artık eski dönemler yok. Web sitesiyle, gerçek hayatta ulaşım sağlayamadığımız yerlere ulaşıyoruz.
  • Ekonomiyi canlandırmak adına bilişim sektörü de hareketlenmiş olacak. Millet kazanacak yine.

Peki siz katılıyor musunuz? Bu konuda ne dersiniz? Sizin de söyleyecekleriniz vardır elbet…

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

One thought on “Web Sitesi Kurmayan Şirketlere Ceza

  • SessizCrew

    Gayet Mantıklı bence bu aralar bi laf cıkardılar ya ekonommiye can verın aynen öyle :) zaten daha önce’den bılıyodum bu yasayı ama bu kadar saglam bi makale okumamıştım bununla ilgili elıne saglık.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et