Genel

Neden Internet Explorer 8?

\"ieTarayıcı savaşları gün geçtikçe kızışıyor. Global anlamda kullanım oranlarına baktığımızda Internet Explorer bu savaşın galibi gibi gözükse de bu durum savaşın devam etmediği anlamına tabi ki gelmiyor. Peki, neden Internet Explorer 8?

Performans

Bir internet tarayıcısından tek beklediğimiz özellik performans olmasa da, bu durum performansın önemini yadsıyacağımız anlamına gelmiyor. Internet Explorer 8.0 ile beraber performans noktasında yapılan belki de en büyük yenilik artık her bir tarayıcı sekmesinin arka planda ayrı birer uygulama olarak çalışıyor olması. Böylece tek bir uygulama içerisinde thread (bir uygulama içerisinde aynı anda çalışabilen ayrı kod blokları) sayısı azaltılabilirken sekmelerin birbirinden bağımsız olarak hata alması halinde birbirlerini kurtarabilmeleri gibi avantajlar da ortaya çıkıyor.

Aynı anda 2 yerine 6 bağlantı

Yıllar önce, 1999 senesinde, HTTP 1.1 standartlarına göre tarayıcıların aynı anda bir sunucuya sadece iki bağlantı kurabileceklerine dair bir kural belirlenmiş. Aradan geçen 9 yılda artık bu sınırın günümüz geniş bant internet altyapısında çok da anlamlı olmadığını söyleyebiliriz. IE 8.0 ile beraber bu sınır altıya yükseltiliyor. Aynı anda 2 bağlantı yerine 6 bağlantı teorik olarak yaklaşık üç kat hızlanma anlamına geliyor. Bir yazılımcı olarak sayfanıza eklediğiniz 6 harici JavaScript dosyasının, birbirlerini beklemek yerine hep beraber aynı anda kullanıcı tarafına indirilmeye başlanması ciddi performans artışı sağlayacaktır.

Script Performansları

AJAX’ın kullanılmadığı web sitesi neredeyse kalmadı. İstemci tarafında Script’ler kullanarak artık çoğu işlemi sunucu yerine istemcide yapmayı tercih ediyoruz. Bu çerçevede Script’lerin çalışma hızı bir tarayıcının genel performansı ile çok yakından alakalı. IE 8.0 ise JavaScript SunSpider testinde IE 7.0’a kıyasla %400 daha hızlı çıktı!

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et