Genel

İşletmenizin Dijital Varlığınızı Oluşturmak Neden Önemli?

İşletmeniz için internette var olmak için dijital kimliğiniz olması şart. Dijital varlığınızı oluşturmak için de; web sitesi, sosyal medya veya mobil uygulamalar gibi seçenekleriniz var. Akla ilk gelen web sitesi olsa da bu öncelikler açısından şart değil. Internette kolayca yer edinmek için sizin için en doğru seçimi yapmak uygun olacaktır.

Bir erkek giyim mağazanız olduğunu düşünelim. Internetten yeni müşteriler edinmek ve ilgili sektörde kullanıcılar tarafından bulunmak için ilk yapmanız gereken, mağazanızın bilgilerini Google My Business gibi yerel dijital dizinlere eklemek. Böylece mağazanızı tüm dünyaya gösterebilirsiniz.

Google My Business

Daha sonra bir kullanıcı Google, MSN, Bing vb. arama motorlarında, bulunduğunuz bölgedeki erkek giyim mağazalarını aradığında, web sitesine ihtiyaç olmadan arama sonuçlarında gösterilirsiniz. Ne harika değil mi?

erkek giyim mağazaları arama

Mağazanız, hizmetleriniz ve ürünleriniz ile ilgili kısaca bilgi vermek için bir Instagram sayfası oluşturabilirsiniz. Bu sayfaya, satış yaptığınız ürünlerinizden memnun kalan müşterilerin fotoğraf, video ve yorum görsellerini ekleyebilirsiniz.

Bu biraz zor görünse de merak etmeyin. Sosyal medyayı keşfedeceğiniz birçok kaynak ve bilgi mevcut. Hemen herkes bunu kolayca anlayabilir. Bunun için biraz zaman ayırın ve pozitif dönüşleri görün.

Gördüğünüz üzere web sitesi olmadan yapabileceğiniz birçok şey olsa da internette var olmak isteyebilirsiniz. Bunun için bir web sitesi oluşturmak kazançlı olabilir. Müşterileriniz bu web sitesini ziyaret ederek ürün ve hizmetleriniz hakkında hatta hakkınızda bilmeleri gereken her şeyi kolayca tek bir yerden öğrenebilir.

Sitenizi planlamaya başladığınızda kendinize ilk olarak şunu sorun: “Kullanıcıların sitenizde ne yapmasını istiyorsunuz?” Örneğin: Size direkt telefonla ulaşmalarını mı istiyorsun? Öyleyse telefon numaranızı her sayfaya belirgin bir şekilde ekleyin. Belki dükkanınızın yerini (adresini) bulmalarını istiyorsunuz. Öyleyse adres için harita ve yol tarifi ekleyin. Belki de internet üzerinden randevu almalarını istiyorsunuz. Sitenizde buna imkan verin. Son olarak, web sitenizden sipariş vererek veya ödeme yaparak ürünlerinizi satın almalarını istiyorsunuz. Buna e-ticaret denir. Birçok seçeneğe sahiptir

Web siteleri özetle internet’te var olmak için tek seçenek değil. Artık birçok mağaza/kurum, müşterilerin cihazlarına yükleyebileceği mobil uygulamalar hazırlamakta ve kendilerine daha hızlı ve her yerden ulaşmalarını sağlamakta.

Mobil uygulamalar her türlü dijital kapıyı aralar.

Özetle; kullanıcıların sizi internette bulmasını istiyorsanız web dünyasında kendinize yer edinmeniz gerekir.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et