Genel

İnternet Bağlantı Hızı Nelerden Etkilenir?

İnternet bağlantı hızı, telefon hattından internet servis sağlayıcınıza ulaşana kadar, bazı faktörlerden etkilenir.

İnternet bağlantınızın hızını ve kalitesini birden çok faktör etkiler. Transfer teknolojisi, konumunuz, bağlantıyı paylaştığınız kişi sayısı ve kullandığınız cihaz bu faktörlerden sadece birkaçı. Sabit ağ ile mobil ağ arasında da farklılıklar vardır.

Sabit ağlarda geniş bant hızını etkileyen ana faktör, veri aktarımı için kullanılan teknolojidir. Fiber optik ve kablo ağları yüksek hızlı bağlantılar sağlarken, telefon ağı üzerinden sağlanan geleneksel xDSL bağlantılarının maksimum aktarım hızları sınırlıdır.

Bağlantınızın hızı, terminal cihazınız ile ağ merkezleyici arasındaki mesafeye de bağlıdır.

Çoğumuzun evde aynı anda internete bağlı birkaç farklı cihazı var. Birden fazla hizmet kullanıyorsanız ve ağın tek kullanıcısı siz değilseniz, bu bağlantının yavaşlamasına veya kesilmesine neden olabilir.

Çoğu mobil operatör, müşterileri için ücretsiz bir hız testi sağlar. Test, bağlantının gerçek zamanlı indirme ve yükleme hızını gösterir. Farklı zamanlarda farklı sonuçlar alabilirsiniz, bu nedenle testi birkaç kez farklı saatlerde yapmalısınız.

Bağlantınızın teorik maksimum hızının, hız aralığı ile aynı olmadığını unutmayın. Hız aralığı, bağlantınızın gerçek hızını tanımlar. 

Özetle İnternet Bağlantı Hızını Etkileyen Durumlar

◊ Kullandığınız cihazın performansı

Telefon hattının kalitesi

Kabloda olabilecek dış sebeplerden kaynaklı gürültüler

DSL santrallerindeki yoğunluk

Telefon santraline uzaklık

İnternet servis sağlayıcının kalitesi

Kullandığınız bilgisayarın konfigürasyonu

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et