Genel

Google Haritalar ile Artık Nerede Olduğunuzu Paylaşabilirsiniz

Google Haritalar, artık arkadaşlarınıza tam olarak nerede olduğunuzu söyleyebilir.

Arama devi Google, arkadaşlarınızla konumunuzu veya rotanızı paylaşmanıza olanak tanıyan yeni bir özellik sundu. Özellik şuan Türkiye’deki kullanıcılar için geçerli olmasa da yakında güncelleme gelecektir. Biraz bu yeni özellikten bahsetmek istiyorum.

Hiç Ankara Altınpark ya da Kızılay Meydanı gibi büyük bir alanda arkadaşlarınızla buluşmaya çalıştıysanız, tam konumu bulmak sıkıntı olabiliyor. Google bu konuda yardımcı oluyor.

Gerçek Zamanlı “konum paylaşımı”

Arama devi, Çarşamba günü Google Haritalar için “yer paylaşımı” adı verilen ve belirli bir süre için 15 dakika ila 3 saat arasında bir kişiye kesin konumunuzu göstermenize olanak tanıyan veya siz özelliği kapatana kadar kullanabileceğiniz yeni bir özellik açıkladı.

Google Haritalar

Ayrıca, bir yerden diğerine gidiyorsanız bir sürüş veya yürüyüş rotasını paylaşabilirsiniz; arkadaşlarınız ilerlemenizi haritada görebilir. Bir etkinlik için geç saatlerde çalışıyorsanız, arkadaşlarınızın veya ailenizin güncellemeler için size metin yazması gerekmeyecek şekilde yolunuzu gönderebilirsiniz.

Yeni özellik, yol tarifi vermek ya da çevredeki restoranları bulmak gibi arkadaşınızın bulunduğu yere ilişkin başka şeyler yapmanıza da olanak tanıyor.

Google Haritalar konum paylaşımı

Konumunuzu doğrudan Google Haritalar uygulaması üzerinden paylaşabilir veya bir arkadaşınıza nerede olduğunuzu metin veya başka bir mesajlaşma uygulamasıyla paylaşan kısa bir bağlantı gönderebilirsiniz. Konumunuzu paylaşmak için iPhone veya Android telefon kullanabilirsiniz. Başkasının yerini izlemek için bu telefonlardan birinin yanı sıra mobil ve masaüstü bilgisayarları kullanabilirsiniz.

Konumunuzu paylaştığınız anda seçtiğiniz kişiler Google Haritalar uygulamasını açtıklarında sizin yerinizi de görmeye başlayacaklar. Paylaşan tarafında ise pusula simgesinin üzerinde aktif olarak konumunuzu paylaştığınızı hatırlatan yeni bir simge yer alacak.

Duyuru; Google Haritalar için artan hırsının, haritalar ve yol tarifi için sadece bir hedef olmaktan ötesi olduğunun altını çiziyor. Bir milyardan fazla kullanıcısıyla, yerel tavsiyeler, bir restoranın ne kadar meşgul olduğuna dair gerçek zamanlı bilgi ve aracınızı nerede park ettiğinizi hatırlatan bir hile sayfası için bir araç haline geldi.

Google’ın konum paylaşımını içeren bir şey yapması ilk değil. Aralık ayında şirket, tehlikede olduğunu düşünüyorsanız durumunuzu veya rotanızı biriyle paylaşmanıza olanak tanıyan Güvenilir Kişiler adlı bir uygulamayı duyurmuştu.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et