Google Bilim Fuarı‘nda Türkiye’den 5 Finalist Proje

Google‘ın dünya genelinde yaşları 13-18 arasında değişen öğrencileri hedefleyen yenilikçi projesi Google Bilim Fuarı‘nda bu yıl Türkiye’den 5 finalist proje yer alacak.

2013’te Elif Bilgin’in halk oylamasında 1. seçildiği Google Bilim Fuarı’nda öğrencilerden dünyanın çeşitli sorunlarına çözüm bulmasını bekleniyor ve gerçekten farklı projeler karşımıza çıkıyor. Bu yıl da kalp hastalıklarının erken teşhisinden otomatik toprak nemlendirme sistemine kadar sunulan farklı projeler arasında 90 bölgesel finalist arasında seçilen Türkiye’den de 5 proje var.

Aşağıda listesini paylaştığımız projeler 21 Eylül’de Mountain View Kaliforniya’da düzenlenecek ödül törenine katılacak ve 20 küresel finalistten biri olmak için yarışacak.

  • TED Ankara Koleji – Sema Akkurt- ‘Kaçınılamaz Atıkların Doğal Antianjiojenik’lere Dönüştürülmesi
  • TED Ankara Koleji Vakfı Özel Lisesi – Cem Buğra Kabaoğlu- ‘Yaraları İyileştiren Sprey‘ – Yaraların İyileştirilmesinde Mezenkimal Kök Hücre ve Epitel Doku Hücrelerinin Kullanımı
  • TED Antalya Koleji – Gaye Satılmış – Alper Yılmaz- Elektrospinning Yöntemi İle Üretilen Nanomanyetit Katkılı Nanolif İle Elektromanyetik Dalgalardan Korunma Kalkanı
  • Özel Ege Lisesi – Berker Alpöz, Mustafa Emin Tos – Görme Engelliler İçin Tasarlanmış Pasif RFID Tabanlı Akıllı Sinyalizasyon ve Navigasyon Sistemi
  • Özyeğin Üniversitesi – Metehan Emlik – Küresel Olmayan Astronomik Cisimler İçin İniş Sistemi Tasarımı Projesi

Derece girecek projelere  Scientific American ve Google’dan 100 bin dolarlık burs ve sınıf yardımı, Galapagos Adaları’na National Geographic Gezisi, Danimarka’daki merkezinde LEGO tasarımcılarını ziyaret etme fırsatı ve Virgin Galactic’in Mojave Havacılık ve Uzay merkezindeki yeni uzay gemisi turu gibi Google Bilim Fuarı‘na yakışır ödüller kazanacak.

Elif Bilgin, 2013’te 16 yaşındayken muz kabuklarının biyoplastik üretimi fikriyle 15 finalist arasına kalmış ve halk oylamasında 1. seçilmişti.

Kaynak: webrazzi.com

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap