Genel

Geçici İnternet Dosyalarını Silmek

\"TemporaryGezdiğiniz internet sayfalarının bazıları, gezintiniz sırasında bilgisayarınızın sabit diski üzerinde saklanırlar. Her ziyaret edilen sayfa özel bir klasöre, metinler ve grafikler ile birlikte kaydedilir. İlk bakışta çok da faydalı değilmiş gibi görünen bu özellik aslında çok işe yarar. Çünkü internetteki gezintinizin hızı, bu işlem sayesinde oldukça hızlanır. Daha önceden ziyaret etmiş olduğunuz bir sayfaya tekrar girdiğinizde, Internet Explorer sayfanın bir kısmını internet üzerinden yüklerken, bir kısmını da daha önce sabit diskinize kaydedilmiş olan klasörden alır.

Böylece sayfayı oluşturan öğelerin önemli bir kısmı sabit disk aracılığıyla ekrana getirilir ve sayfanın görüntülenme hızında büyük artış yaşanır. Bu sırada Internet Explorer sadece sayfada bir değişiklik olup olmadığını kontrol eder; değişiklik yoksa sayfanın tamamı bile sabit diskten yüklenebilir.

\"temp\"

Kayıt işlemi için \”Temporary Internet Files\” klasörü kullanılmaktadır. Bu özelliğin tek dezavantajı, küçük bir sabit diske sahip olanlar için dosyaların çok yer kaplamasıdır. Eğer en azından 20 GB\’lık bir sabit diske sahip değilseniz, bu özellikten yararlanmanız da oldukça zor olacaktır. Zaman içerisinde boş depolama alanı sıkıntısı baş gösterirse, tek yapmanız gereken \”Internet Seçenekleri\” penceresinden yardım almak. \”Temporary Internet Files\” başlığı altındaki \”Dosya Sil\” düğmesine tıklarsanız, klasör içerisindeki tüm dosyalar da silinecektir.

AYARLAR

\”Temporary Internet Files\” başlığı altındaki \”Ayarlar\” düğmesi, son derece önemli bir işleve sahiptir. Sisteminize kaydedilecek olan geçici internet sayfası dosyalarının hangi koşullara göre saklanacağı buradan ayarlanabilir. Herşeyden önce, bu pencerenin üst kısmında bulunan dört seçenek arasından \”Otomatik Olarak\” seçeneğini kullanmanızı tavsiye ederiz.

\”Dosyaları Görüntüle\” düğmesi ile, bilgisayarınızda kayıtlı olan geçici internet dosyalarının ekrana getirilmelerini sağlayabilirsiniz. Geçici dosyalar, yukarıda da belirttiğimiz gibi \”C:\\Documents and Settings\’Kullanıcı Adı\’\\Local Settings\\Temporary Internet Files\” klasöründe toplanırlar. Ancak \”Klasör Taşı\” seçeneği ile başka bir klasörü bu iş için atamanız da mümkündür. \”Nesne Görüntüle\” seçeneği, Internet Explorer\’ın internet sitelerindeki multimedya dosyalarını hangi eklentileri kullanarak açtığını ekranda listelemek için kullanılır.

Kaynak: chip.com.tr

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et