Genel

Yatırımcıların Kesinlikle Portföylerinde Bulunması Gereken Yapay Zeka Şirketleri

Bu yazıda yapay zeka şirketleri, şirketlerin finansal durumları ve yapay zekanın katkılarını hakkında konuşmak istedim.

Yapay zeka günlük hayatımızın birçok farklı noktasında karşımıza çıkıyor. Yapay zeka, iş dünyasında verileri analiz ederek daha hızlı ve doğru kararlar almaya yardımcı oluyor.

Şirketler müşteri isteklerini tahmin etmek, stok yönetimi yapmak ve insan kaynakları süreçlerini optimize etmek için yapay zekayı kullanıyorlar.

Yapay Zeka Üzerinden Para Kazanan Şirketler

Yapay Zeka üzerinden para kazanan iki şirketin finansal durumları ve sektördeki faaliyetleri hakkında bilgi vermek istiyorum. Microsoft firmasını ele alalım:

Microsoft, analistler tarafından güçlü alım olarak değerlendirilen bir yapay zeka şirketidir. Microsoft, kaliteli bir şirket olarak derecelendirilmiştir. Çalışan sayısı 221.000’dir. Hasılat oranı giderek artmaktadır. Yapay zeka ve gelişen teknoloji üzerinde çalışmalar yapmaktadır.

Microsoft, farklı sektörlerde Yapay Zeka teknolojisinden etkileniyor ve Yapay Zeka üzerinden güzel kazançlar elde ediyor.

Microsoft Azure AI platformu, veri analizi, görüntü ve ses tanıma, doğal dil işleme ve tahmin gibi Yapay Zeka yeteneklerini geliştiricilere sunuyor. Bu platform sayesinde iş dünyasında veriler daha hızlı ve kesin bir şekilde analiz edilebiliyor ve daha akıllı kararlar alınabiliyor.

Microsoft, yapay zeka kaynaklı hizmetler sunarak kullanıcıların aradıkları bilgilere daha hızlı ve etkili bir şekilde erişmelerini sağlıyor. Microsoft’un arama motoru Bing, Yapay Zeka kullanarak arama sonuçlarını kişiselleştiriyor. Böylece Microsoft, chatGPT ile ortaklık yaparak Yapay Zeka destekli bir ürün sunuyor. Microsoft, oyun sektöründe de yapay zeka kullanımına yöneliyor.

Yapay zeka şirketlerinde yatırımcıların dikkat etmesi gereken karlılık ve temettü oranları

  • Favori marjı %43, brüt kar marjı %69 ve öz kaynak karlılığı %40 oranlarına sahip şirketler tercih edilmeli
  • Şirketlerin temettü büyümesi 2012’den beri düzenli olarak artıyor mu kontrol edilmeli
  • Microsoft, Palantir Technologies ve gelecekte büyük marjlar yakalayabilecek küçük şirketler yatırım yapılabilir seçenekler arasında

Palantir Technologies

Palantir Technologies, veri analizi ve yazılım çözümleri konusunda uzmanlaşmış, heyecan verici bir Amerikan şirketi. Şirket, 2003 yılında kurulmuş olup, büyük ölçekli veri analizi ve veri entegrasyonu konularında uzmanlaşmıştır. Palantir’in ana ürünü olan Palantir Gotham, hükümet ve ticari müşteriler için karmaşık veri analizi ve bilgi keşfi sağlar. Palantir ayrıca Palantir Foundry adlı bir veri entegrasyon platformu sunmaktadır.

Palantir, müşteri verilerini analiz ederek şirketlere müşteri davranışlarını anlama ve talepleri tahmin etme konusunda destek oluyor. Palantir, e-ticaret şirketlerinin milyonlarca müşteri verisini analiz ederek hangi ürünlerin popüler olduğunu ve müşteri taleplerini tahmin etmelerine yardımcı oluyor. Kara Para Aklama, devlet mali yönetimi, enerji, savunma gibi birçok sektörde faaliyet gösteriyor. Sağlık sektöründe de büyük bir rol oynuyor ve sağlık kurumlarının büyük miktarda veriyi analiz etmelerine yardımcı oluyor.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et