Genel

Borsa İstanbul (BİST) Nedir?

Borsa İstanbul (BİST) Türkiye’deki ülke borsasıdır. Borsa İstanbul, finansal ve menkul kıymet piyasalarının gelişimini ve ticaretinin sağlanmasını sağlar. BİST, hisse senetleri, tahvil ve bonolar arasında ticaretin yürütüldüğü piyasadır.

Borsa İstanbul ya da kısaca BİST, Türkiye’de 1985 yılında açılan sermaye piyasasında faaliyet gösteren Türk ve yabancı kaynaklı bankalara, aracı kurumlara saklama ile takas hizmeti verir. Sarıyer’de bulunan İstanbul Menkul Kıymetler Borsası, 5 Nisan 2013 tarihinde adı “Borsa İstanbul” olarak değiştirilmiştir. Sermaye piyasamızda borsaları tek çatı altında toplamıştır.

Bir çok özel ve kamu finans piyasalarına sahiptir. BİST, hisse senedi hareketlerinin, özellikle Türk ekonomisindeki sözleşmelerin ve faiz oranlarının değerlendirilmesinde yaygın bir ölçüt olarak kullanılır.

AMACI VE FAALİYET KONUSU

Kanun hükümleri ve ilgili mevzuat çerçevesinde,sermaye piyasası araçlarının,kambiyo ve kıymetli madenler ile kıymetli taşların ve Sermaye Piyasası Kurulunca uygun görülen diğer sözleşmelerin, belgelerin ve kıymetlerin serbest rekabet şartları altında kolay ve güvenli bir şekilde, şeffaf, etkin rekabetçi, dürüst ve istikrarlı bir ortamda alınıp satılabilmesini sağlamak,bunlara ilişkin alım satım emirlerini sonuçlandıracak şekilde bir araya getirmek veya bu emirlerin bir araya gelmesini kolaylaştırmak ve oluşan fiyatları tespit ve ilan etmek üzere piyasalar, pazarlar, platformlar ve sistemler ile teşkilatlanmış diğer pazar yerleri oluşturmak, kurmak ve geliştirmek, bunları ve başka borsaları veyahut borsaların piyasalarını yönetmek ve/veya işletmek ve ana sözleşmesinde yazılı olan diğer işlerdir.

YATIRIMCILARIN BÜYÜK İLGİSİ

Borsa İstanbul, 2022’nin en çok kazandıran yatırım aracı olmuştur. Aynı zamanda aktif yatırımcı sayısı 3 milyonu geçmiştir. Bakiyeli yatırımcı sayısı ise 4 Ocak 2023 itibariyle 6 milyon 760 bini geçti. Kadın yatırımcı sayısındaki yükseliş de dikkat çekiyor.

Borsa İstanbul 24 Şubat 2022 tarihinden bu yana en sert düşüşünü bugün (5 Ocak 2022) kaydetti. Endeks 5.116 puanla günü %7.37 puan düşüş ile tamamladı. Devre kesiciler çalıştı. Söz konusu düşüş bugün yaşansa da son bir yıldır çok büyük bir ilgi var. Endeks rekor üstüne rekor kırıyor. 

Yüksek enflasyondan kaynaklı ortam ve ek getiri arayışı, insanları borsaya yöneltiyor. Bu yüzden borsaya büyük bir ilgi var. Özellikle genç nüfus, kripto piyasasındaki durgunluk ve olumsuzluklara alternatif olarak borsaya yöneldi.

borsa istanbul

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et