Bilişim Suçlarına Karşı Alınabilecek Önlemler

Artık herkes, interneti yaygın bir şekilde kullanıyor. Kimi cepte, kimi evde, kimi yolculukta Laptop ta… Peki internette gezinirken güvenliğimizi ne kadar önemsiyoruz? Bu konuda ne kadar bilinçliyiz? İllegal bir site ile karşılaştığımızda ne yapmalıyız? Kişisel bilgilerimizi korumak için nelere dikkat etmeliyiz?

Bilişim suçunun tanımıyla başlamak istiyorum. Basit tanımıyla, bilişim sistemlerine karşı veya bilişim sistemleri vasıtasıyla işlenen suçlara bilişim suçu denir.

İşte bu soruların cevabını aşağıda bulabilirsiniz.

Bilişim Suçlarına Karşı Alınabilecek Önlemler

1. Yasadışı siteler ile ilgili şikayetlerinizi 155@iem.gov.tr adlı e-posta ihbar adresine bildirebilirsiniz.
2. Şikayetçi olduğunuz konular ile ilgili olarak yapılacak çalışma sonucunda Internet Servis sağlayıcının yurt dışında olması durumunda adli makamlar tarafından yapılacak olan Adli İstinabe ile konunun takibi yapılabilmektedir.
3. Özel güvenlik önlemleri almadan Internet’e bağlanmayınız.
4. Internet ortamında %100 güvenliğin hiçbir zaman sağlanamayacağını unutmayın. Özellikle sohbet ortamlarında özel kişisel bilgilerinizi vermemeniz gerektiğini unutmayın.
5. Internet ortamında tanıştığınız kişilere kredi kartı bilgilerinizi kesinlikle vermeyiniz.
6. Internet üzerinden yapılan yazışmalarda karşınızdaki kurumlarla özel bir yöntemle yazışmanızda fayda olacaktır. Bu şekilde sizin adınıza birlikte ticaret yaptığınız şirketlere asılsız bilgiler gönderilse bile karşı taraf bunun sizden gelmediğine emin olacaktır.
7. Sanal ortamda yazışmalarınızda log kaydı tutmanız yararınıza olacaktır. Böylece herhangi bir sıkıntıyla karşılaşmanız durumunda ispatınıza dair dökümanınız olacaktır.

ALAKALI VİDEOLAR

Eşleştirilen İçeriklere Göz Atın

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olarak görev yapmakta olup Web-Grafik Tasarımı ve SEO eğitmeni. Sinema ve doğa gezileri en sevdiği hobileri.

Bunları da sevebilirsiniz

Bilişim Suçlarına Karşı Alınabilecek Önlemler” için 48 yorum

  1. saol un teşekkürler bu bilişim ödevim 100 alacağıma eminim bu sitede baska seylerdende performans götürdüm çok saaool

  2. performas ödevime çok yardımcı oldu TTTTTTTTEEEEEEEEEEŞEKKKKKKKKKKKKÜÜÜÜRLLEEEEEEERRRRRRRRRR

  3. Benim gibi güzel yapmaya çalışmışsınız ama ben daha güzel yaparım yanıma gelin de öğrenmeye çalışın.Yine de güzel sayılır. Üzmeyin kendinizi hiç kimse benim gibi olamaz zaten

  4. Ali benden iyi olamazsın boşuna uğraşma …. SUS ağzın bıçak açmasın :)

  5. devir kötü . böyle yazıların olması gercekten cok yararlı insanları bazı konulşarda bilgilendiriyor

  6. özelliklede facebook üzerinden gelen vürüslere dikkat etmek gerekiyor güzel bir bilgi olmuş paylaşımınız için teşekkür ediyorum ve bunu facebook ve google + hesabımdan paylaşıyorum

  7. bu aralar bu facebook üzerinde bir sürü virüs dolaşıyor aman derim dikkat edin özellikle youtubenin adını kullanarak milleti tuzağa düşürüyorlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir