Banka Hesaplarını Tehdit Eden Virüs

Son günlerde yeni bir virüs uyarısı yapılıyor. Trend Micro yazılım firması, internet kullanıcılarına yönelik yeni bir virüsün yayıldığını duyuruyor. Tespit edilen virüs, TROJ_ZBOT.BYP

Bu virüsün çoğu Avrupa ülkelerindeki üst düzey banka müşterilerini hedeflediği söyleniyor. Bir suç yazılımı olan ZBOT, siber suçlulara, tehdit içeren ve uzaktan kontrol edilebilen yazılımlar yaratma ve uyarlama olanağı veriyor. Virüs bulaşan cihaz, suç odaklı ZeuS robot ağının bir parçası haline geliyor. ZBOT virüsleri, bilgi hırsızları olup, kurbanlara ait online bankacılık bilgilerini çalmakta ve bu bilgileri komut ve kontrol (C&C) sunucusuna geri göndermekte uzmanlaşmış bulunuyor.

Bizim dikkat etmemiz gerekenler ise; online bankacılık işlemi yaparken çok dikkatli olmaktır. Şüpheli birşey olduğunu düşünürseniz, bankanızla temasa geçin ve tıklamadan önce her zaman düşünün.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yapın