Grafik Tasarım

PhotoShopta Köşe Kıvırma

Köşe kıvırmaların nasıl yapıldığını çoğumuz merak etmiştir. Photoshop‘ta oldukça basit ve birkaç adımda yapılabilecek bu işlemi sizlere anlatacağım. Sizde bu yazı sonunda köşe kıvırma yapmanın rahatlığıyla bana çok teşekkür edeceksiniz :)

Köşe kıvırma anlatımına geçmeden önce örnek olarak bir harf ele aldım. Fakat siz diğer grafik veya nesnelerin köşelerini kıvırmada, aynı teknikle Photoshop‘ta uygulayabilirsiniz.

Şimdi adım adım Photoshop‘ta köşe kıvırmayı inceleyelim:

  1. Öncelikle 300x300px boyutlarında yeni bir çalışma sayfası açalım. (Çalışma sayfanızın boyutlarını kendinize göre belirleyebilirsiniz.)
  2. Boş çalışma sayfamıza mavi tonda, 200 punto büyüklüğünde ve kalın bir font türü ile bir “A” harfi yazıyoruz.
  3. Ekranın sağında yer alan Layers bölümünde A harfimizin bulunduğu katman üzerinde fare sağ tuşuna tıklayıp açılan menüden Rasterize Type seçeneğine seçiyoruz.
A-harfi
  1. Kıvırmak istediğimiz köşeyi Polygonal Lasso Tool ile seçiyoruz.
A-harfi-2
  1. Seçtiğimiz bu katmanı Ctrl+ X tuşları ile kesiyoruz ve ardından Ctrl + V tuşları ile yapıştırıyoruz. Böylece kesilen parçayı ayrı bir katmanda görebiliriz. İsterseniz bu katmana \”kıvrım\” adını verebiliriz. Sonra Ctrl + T tuşlarına tıklayıp kestiğimiz parçayı dikey olarak ters çeviriyoruz.
A
  1. Şimdi “kıvrım” adlı katman seçili iken Layer > Layer Style > Blending Options… seçeneklerine tıklıyoruz. Açılan pencerede Inner Shadow ve Gradient Overlay bölümlerinde aşağıdaki değerleri giriyoruz :
A-harfi-inner-shadow
A-harfi-gradient-overlay

İşte bitti. Sonuç:

Artık sizde çizim nesnelerinizde veya grafiklerinizde köşe kıvırma uygulamasını yapabilirsiniz. Hatta kendinizi daha da geliştirip daha profesyonel çalışmalar oluşturabilirsiniz. Kolay gelsin!

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et