Grafik Tasarım

Gölge Efekti Oluşturmak

photoshop

Bu derste bir gölge efekti çalışması yapacağız. Western filmlerde ve güneşli havalarda çekilen fotoğraflarımızdan hatırlarsınız… Gölgeler yansır ya hani. İşte yapacağımız çalışmada öyle olacak. Nesnelere ve canlı varlıklara gölge efekti vermeyi öğreneceğiz. İşlem oldukça basit. Nasıl mı? Hemen anlatayım o zaman:

Öncelikle 300×300 px boyutlarında bir yeni çalışma penceresi oluşturuyoruz ve buraya nesnemizi kopyalıyoruz. Ardından Photoshop programının sağında yer alan Layers penceresinde yer alan ve image dosyamızın bulunduğu Layer üzerinde fare sağ tuşuna tıklayarak Duplicate Layer seçeneğine tıklayoruz. Böylece gölge efekti vereceğimiz Layer’ımızı çoğaltmış olduk.

Yeni Layer seçili iken Edit > Transform > Flip Vertical menü seçeneklerine tıklıyoruz. Böylece Layer daki resmi ters çevirmiş olduk. Hemen ardından Shift tuşu basılı iken Aşağı Ok tuşuna tıklarak resmi diğerinin altına taşıyoruz.

Bu Layer’ın saydamlık ayarını % 10 – % 30 arası bir şey yapın.

Eğer istiyorsanız, biraz açı verebilirsiniz. Bunun için önce Edit > Transform > Scale menü seçenekleri ile gölgenin boyutunu biraz küçültelim. Daha sonra Edit > Transform > Skew seçin ve alt kısımlarından sağa ve sola genişletin, sonra ENTER’a basın.

Gölgenin tam ve dengeli olması için Skew veya Scale işlemini biraz daha uygulayabilirsiniz. İşte bu kadar basit.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et