Eğitim

Telif Hakları Gazetemiz

Merhaba,

Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi, 6. sınıf öğrencilerimle “6.1.5 YARATICI ÜRÜNLERİMİZ NASIL KORUNUYOR?” konusunda “Telif Hakları Gazetemiz” çalışması yaptık.

Derse önce “Telif Hakkı ve Açık Erişim Sunusu” ile başladık ve telif hakkı kavramını ve önemini anlamaya çalıştık. Daha sonra Telif Hakları Gazetemiz şablonu örneğini tüm öğrencilerime gösterdim ve şablona uygun bir duvar gazetesi hazırlamalarını istedim.

Öğrencilerime gazete şablonu örneğini gösterdikten sonra bir duvar gazetesi çalışması için tüm sınıfı işe koşacak bir ekip başkanı seçtim. Sınıftaki herkesin ekip başkanı tarafından görev verilmesini sağladım. Öğrencilerden görev paylaşımı yapmalarını ve belirtilen süre sonunda gazetedeki bütün görevleri tamamlamalarını istedim. Bunun takibini ve organizyonunu ekip başkanının görevi olduğunu açıkladım.

Yapılacak Görevler:

a. Gazete için logo yapmak.
b. Telif hakkının önemini anlatan 100 kelimeyi geçmeyecek bir metin yazmak.
c. Önemli bir haberin (internet’ten bulunacak) özetini manşet olarak sunmak.
ç. Telif haklarını koruma araçlarından bahsetmek.
d. Telif hakkı olmayan kitap ve müzik örnekleri vermek.
e. Telif hakları ile ilgili bir reklam fikri bulup reklam oluşturmak.
f. Telif hakları için slogan geliştirmek.
g. Gazete ismi bulmak.

Yukarıdaki görevleri öğrencilerim 1 hafta sonunda tamamladı ve ortaya bir ürün çıkardı. Onların yaptığı çalışmaları da burada paylaşmak ve onları mutlu etmek istedim. Daha başarılı çalışmalar yapacaklarına inanıyor ve tüm öğrencilerimi tebrik ediyorum.

NOT: Siz değerli öğretmen arkadaşlarım ve öğrenciler, bu konu ile ilgili sizinde bir çalışmanız var ise bana iletirseniz, burada paylaşmaktan mutluluk duyarım.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et