Eğitim

Etkileyici Sunum Hazırlama İpuçları

Etkileyici sunum hazırlamak, iş dünyası ve eğitim sektörü için nitelikli bir özellik olduğunu biliyoruz. Çevrenizdekilerden farklı ve üstünde ciddi emek verdiğiniz işlerin gereken değeri görmesi için iyi bir sunum hazırlamanız gerekir. Etkileyici sunumlar hazırlamak için saatlerce uğraş vermeniz gerekmiyor. Basit yöntemlere, ipuçlarına ve hazır bir şablon dosyasına sahipseniz her defasında başarılı sonuçlar almanız mümkündür.

Yaptığınız işlerin parlamasını sağlayacak, hedef kitlenizi büyüleyecek olan şey iyi bir sunumdur. Etkileyici sunum hazırlamak için küçük ipuçları, sunumlarınızı farklı bir boyuta taşımada işinize yarar sağlar. Uygulaması kolay ipuçları sayesinde kendinize özgü bir yaklaşımla, benzersiz sunumlar hazırlayabilirsiniz. Nasıl mı? Okumaya devam edin.

Etkileyici sunum hazırlamanın ipuçları

Birkaç pratik ipucunu aşağıda sizler için derledim:

 1. Her şeyden önce bilmeniz gereken, dinleyenlerin sizden dünyanın en iyi sunumunu ya da en iyi konuşmasını beklemedikleridir. Mükemmellik için çabalamayın. Keyfini çıkarın.
 2. Sürekli aynı tonla konuşarak sunumu tamamlamayın. Ses tonunuzu yükseltip, alçaltmalı ve ilgiyi üzerinizde tutmalısınız.
 3. Herkesin bir anlatım tarzı vardır. Mükemmel sunum yapmaya değil sadece etikleyici olmaya, anlaşılır ve akılda kalıcı olmaya odaklanın.
 4. Başarılı bir sunum hazırlamak, dahası etkileyici bir sunum yapabilmek için sunumunuzun içine değişik metaforlar, ilgi çekici hikayeler ekleyin.
 5. Farklı kitaplar okuyun ve okuduğunuz kitaplardan notlar alın.Böylece sunumunuzun konusuyla alakalı anektotları içeriğe ekleyebilirsiniz.
 6. İlginizi çeken, dinlemekten keyif aldığınız konuşmacıları izleyin. Farklılıkları yakalamaya çalışın.
 7. Başkasına ait bir sunumu asla kullanmayın. Mevcut görselleri ve açıklamaların kastettiği anlamı açıklamanız gerekebilir. Her şeyiyle özgün bir içerik oluşturmaya ve ne olursa olsun kendi sunumunuzu kendiniz hazırlamaya özen gösterin.
 8. Kesinlikle prova yapın. Bazı durumlarda zaman sınırınız olabilir. Prova yapmanız oluşacak aksiliklerde sizihazırlıklı kılar.
 9. Bir cümleyle de olsa, sunuma giriş yaparken kendinizi tanıtın. Çalıştığınız şirkette sunum yapıyor olsanız bile adınızı ve hangi departmanda çalıştığınızı söylemeniz ciddi bir izlenim bırakabilir.
 10. Nerede sunum yapıyor olursanız olun, sunumunuzun sonuna dinleyenlerin size ulaşabilecekleri bir iletişim bilgisi koyun. Bu sosyal medya hesabınız, e-postanız veya web adresiniz olabilir. Daha sonra soru sormak isteyenler size ulaşabilmeli.
 11. Her sunumunuzun sonuna “Teşekkür” slaytı eklemeyi ve dinleyenlere sizi dinledikleri için teşekkür etmeyi ihmal etmeyin. Bu öncelikle bir nezaket kuralıdır ama aynı zamanda dinleyenlerin size sıcak hisler duymasını sağlar.

Buraya kadar genel çerçeve çizerek dikkat etmeniz gereken önemli ipuçlarını verdim. Şimdi etkili bir sunum için sunuyu hazırlarken nelere dikkat etmeniz gerektiği hakkında bazı ipuçları vereceğim. Çünkü sunum içeriği hazırlamanın ayrı bir beceri ve donanım gerektirdiğini biliyorsunuz. Ancak sunum yeteneği bilginin yanında tecrübe de istiyor. Bu nedenle tecrübe ettikçe kendinizi geliştireceğinizi unutmayın. Heyecan kontrolü, açılış ifadeleri, topluluğun ilgisini kendi üzerinizde toplama gibi konular önem arz ediyor. Şimdi sizlere etkili sunum hazırlamak için 7 ipucu vereceğim.

 1. Yüksek çözünürlüklü görseller kullanın. Dosya boyutunun fazla olmaması için 720 piksel genişliğindeki görseller yeterli olacaktır.
 2. Görselleri BOLD (koyu/kalın) metinlerle destekleyin. Kastettiğimiz metin içeriğinden farklı olarak büyük puntolarla eklenmiş sloganlardır.
 3. Renk uyumuna özen gösterin. Canlı renkler kullanın. Sunumda görsellik çok önemlidir.
 4. Her bir slaytta en fazla 5 satır ve her satırda da 5 kelime olmasına özen gösterin. Bu, siz konuşurken, dinleniyicilerin uzun süre sunuyu okumalarının önüne geçer.
 5. Arka plan rengi ile metin renginin zıt renkler olmasına dikkat edin. Bu okunmayı kolaylaştırır.
 6. İyi hazırlanmış sunulardan ilham alın. Paylaşılan etkili sunum örneklerini inceleyin.
 7. Önceden prova yapın ve hazırlıklı olun.

Siz de önerilerinizi belirtmek veya deneyimlerinizi paylaşmak için yorum alanına yazmayı unutmayın lütfen.
Umarım faydalı olur. Keyifli sunumlar dilerim.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin