Eğitim

Çocukların Merak Duyguları Nasıl Desteklenebilir?

Ayda bizi gözetleyen var mı, kutuplarda nasıl bir yaşam var, uçaklar nasıl uçuyor, balıklar neden boğulmuyor? gibi bir sürü soru çocukların merak duyguları ile beslenir.

Örgün eğitimde okulda bir soruya verilmesi istenen tek yanıt, düşünme becerisini ve merak duygusunu köreltiyor. Çocuklukta köreltilen bu duygu ise sonu olmayan hayalleri de yıkıyor. Olabilirliği yüksek hayallerin olması ve ayaklarının yere basması isteniyor. Fakat merak ile hayaller birbirinden besleniyor. Halbuki çocuklar, eğitim sürecinde yepyeni soruların ortaya çıkmasına yol açacak düşünme aşamalarına yönlendirilseler merak da beraberinde gelecek.

Çocukların merak duygularını yazınsal yapıtlarla nasıl destekleyebiliriz?

çocukların merak duyguları
Photo by Andrea Piacquadio on Pexels.com

Matematik ve fen derslerinde geçen konularla ilgili çalışırken kitap okuma çalışması da yapılırsa çocukları okumaya teşvik etmek için önemli bir kazanım elde edilebilir. İçinden uçak geçen bir öykü, ulu bir dağın eteğindeki köyde geçen yaşam, uzayda yolculuğu içeren bir macera, bir buluşun geçtiği romanı okumak hem yazınsal metne ilgiyi arttırır hem de bilgiyi kalıcı kılar.

Okumayı bebeklikten itibaren hayatın içinde ve keyifli bir uğraş olarak göstermeliyiz. Küçük yaşlardan itibaren çocukları kitaplarla buluşturmalıyız. Öncelikle kendimiz okumalı ve onlara örnek olmalıyız. Sürekli gözlem içinde olan çocuk, başta anne babasını rol model alacağından ebeveynlerin kitap okuma alışkanlıkları bu noktada önemli arz ediyor.

Kitapçıları çocuklarla beraber gezmeli, sevebileceği kitabı kendisinin seçmesine fırsat tanımalıyız. Eğitim programları roman, öykü okumayı ve tartışmayı içermeli; çocukların kütüphanelerde vakit geçirmesini sağlayacak keyifli okuma etkinlikleri gerçekleştirilmeli. Evde kitap okuma saati yapılmalı, arkadaşlarıyla kitap okuma kulüpleri oluşturmalarına fırsat tanıyarak çocukların merak duyguları için birbirleriyle iş birliği yapmalarını sağlamalıyız.

Kaynak: https://yadadergi.com/cocuklugum-hep-pesimden-geldi/

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et