Google Blockly Games Labirent Cevapları

Bu yazıda, 5. sınıf öğrencileri Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi’nde öğrendikleri Blockly Games Labirent bölümünün cevaplarını bulabilirler.

Blockly Games , blok tabanlı programlama araçlarından biridir. Öğrenciler, Blockly Games uygulamasında sunulan hedeflere ulaşmak için doğru algoritmayı oluşturmayı, doğrusal mantık, döngü ve karar yapılarını uygulamayı öğrenirler.

Blockly Games, programlamanın ilk adımı olan kodlama eğitiminde önemli bir alt yapı oluşturur. Google Blockly ile satır satır kod yazmak yerine blokları sürükleyip bırakarak dijital ürünler oluşturabilirsiniz. Kod blokları legolara benzer, içe içe geçer arka arka sıralanır ve programınızın istediğiniz şeyleri yapmasını sağlarlar.

Blockly sitesi çevrimiçi olarak ya da bilgisayara indirilerek çevrimdışı ortamda kullanılabilmektedir. Çevrimdışı kullanım için aşağıdaki linkten uygulamaları indiriniz:

Çevrimiçi Kullanım: https://blockly.games/

Çevrimdışı Kullanım: https://github.com/google/blockly-games/wiki/Offline

blockly games

Google Blockly Games birçok bölümden oluşuyor. Bunlardan biri olan Labirent oyununda karakterimizi hedefe ulaştırarak komut verme, döngü
ve karar işlemlerine giriş yapılır. Ama her seviyede işimiz biraz daha zorlaşır.

Görsel Programlama Öğrenmek için Google Blockly

Google Blockly, öğrencilere programlama konusunda temel kavramları öğrenmelerine yardımcı olan, görsel bir programlama editörüdür. Blok tabanlı bir arayüze sahip olan Blockly, kullanıcılara grafiksel bloklar kullanarak kodlama yapma imkanı sunar. Bu sayede öğrenciler, karmaşık programlama kodlarını öğrenmeden önce temel programlama kavramlarını anlayabilirler.

Blockly, genellikle 8-16 yaş arası öğrenciler için uygundur. Ortaokul öğrencileri için özellikle uygun bir araçtır, çünkü bu yaş grubu programlama konusunda henüz yeniyken, Blockly ile kolayca anlayabilecekleri bir arayüz ile karşılaşırlar. Ayrıca, Blockly’nin kullanımı, öğrencilere problem çözme, mantıksal düşünme ve diğer becerileri de geliştirmelerine yardımcı olur.

Blockly kullanmak oldukça kolaydır. Kullanıcılar, görsel blokları birbirine bağlayarak programlama kodlarını oluştururlar. Bloklar, programlama kavramlarına göre renklendirilir ve belirli bir amaç için kullanılacak şekilde etiketlenirler. Kullanıcılar, blokları sürükleyip bırakarak programlama kodlarını kolayca oluşturabilirler. Ayrıca, Blockly’nin kullanıcı dostu arayüzü, öğrencilerin programlama kodlarını görsel olarak anlamalarına da yardımcı olur.

Öğrencilerin Blockly kullanırken deneyim kazanmaları için, öğretmenler onlara basit programlama örnekleri verebilirler. Örneğin, öğrencilere bir robotun hareketini kontrol etmek için blokları birleştirerek bir program oluşturmalarını isteyebilirler. Bu, öğrencilerin programlama kavramlarını anlamalarına ve aynı zamanda yaratıcı düşünme becerilerini de kullanmalarına yardımcı olacaktır.

Google Blockly’nin bölümlerinden bahsetmek yerine, birçok farklı blok türü içerdiğini söylemek daha doğru olur. Bu bloklar, matematiksel operasyonlar, döngüler, koşullu ifadeler ve diğer programlama kavramları gibi farklı amaçlar için kullanılabilir. Kullanıcılar, bu blokları birleştirerek bir program oluşturabilir ve ardından programı çalıştırabilirler.

Sonuç olarak, Google Blockly, programlama kavramlarını öğrenmek isteyen öğrenciler için ideal bir araçtır. Ortaokul öğrencileri, Blockly ile kolayca programlama öğrenebilir ve aynı zamanda problem çözme ve yaratıcı düşünme becerilerini de geliştirebilirler.

Blockly Games Labirent Cevapları

Labirent, temel seviyeden başlayarak kullanıcıları döngüler ve koşullu ifadelerle tanıştıran ve her seviyesinde zorluğu arttıran bir bölümdür.

1

Labirent

2

Labirent

3

Labirent

4

Labirent

5

Labirent

6

Labirent

7

Labirent

8

Labirent

9

Labirent

10

Labirent

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

One thought on “Google Blockly Games Labirent Cevapları

  • 6 Nisan 2023 tarihinde, saat 18:04
    Permalink

    Hocam sizin sayenizde daha iyi pekiştirdim Hira Nur

Yorum Yapın